Gorgoda Nedir? Kimdir?

Gelincik

Gelincikgiller familyasından, tarla ve bahçelerde yaygın olarak yetişen bir yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 20-90 cm. arasında değişir. Ülkemizde 16 kadar türünü görebilirsiniz. Parçalı yaprakları, parlak kırmızı renkte gösterişli çiçekleri vardır. Taç yapraklarının tabanı genellikle siyah lekelidir. Meyvesi fıçı biçiminde, çok tohumlu ve delikli bir kapsüldür. Yaprak rozetleri, Anadolu kasabaları pazarlarında sebze olarak satılır. Çiçekleri; […]

Gelincik
Gelincik

Gelincikgiller familyasından, tarla ve bahçelerde yaygın olarak yetişen bir yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 20-90 cm. arasında değişir. Ülkemizde 16 kadar türünü görebilirsiniz. Parçalı yaprakları, parlak kırmızı renkte gösterişli çiçekleri vardır. Taç yapraklarının tabanı genellikle siyah lekelidir. Meyvesi fıçı biçiminde, çok tohumlu ve delikli bir kapsüldür.

Yaprak rozetleri, Anadolu kasabaları pazarlarında sebze olarak satılır. Çiçekleri; öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı ve hafif uyku verici olduğundan, suda kaynatılarak gelincik şurubu hazırlanır. Kurutulmuş gelincik meyvesi, toz edilip bala karıştırılarak öksürük kesici olarak kullanılır. Adını bazı yörelerimizde Aş Otu olarak duyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022