Gorgoda Nedir? Kimdir?

Germiyanoğulları

Bu beylik, Kütahya, Kula, Simav Gölü ve Denizli çevresinde yerleşmiş olan Germiyanlı Türkmen aşiretince 1300’de kuruldu. Başlangıçta İlhanlılar’ın egemenliğini tanıyan beylik Yakub Bey zamanında bağımsızlığını kazandı. Ardından Bizans’ı da vergiye […]

Bu beylik, Kütahya, Kula, Simav Gölü ve Denizli çevresinde yerleşmiş olan Germiyanlı Türkmen aşiretince 1300’de kuruldu. Başlangıçta İlhanlılar’ın egemenliğini tanıyan beylik Yakub Bey zamanında bağımsızlığını kazandı. Ardından Bizans’ı da vergiye bağlayan Germiyanoğulları Anadolu’nun en güçlü beyliklerinden biri oldu.

Kayseri yöresindeki Karamanoğulları’nın güçlenmesi üzerine Osmanlılar ile dostluk ilişkilerini güçlendirme yollarını arayan Germiyanoğulları’ndan Süleyman Şah kızını Yıldırım Bayezid ile evlendirdi. Simav, Emet ve Tavşanlı çevresindeki topraklarını da çeyiz olarak Osmanlılar’a verdi. Ama Süleyman Şah’tan sonra tahta çıkan 2. Yakub Bey bu toprakları geri almak isteyince, 1390’da Germiyanoğulları üzerine yürüyen Yıldırım Bayezid bu beyliği ele geçirdi.

Timur, 1402’deki Ankara Savaşı’ndan sonra Germiyanoğulları ‘nın topraklarını kendilerine geri verince beylik yeniden toparlanmaya başladı. Yıldırım Bayezid’in oğullan arasındaki taht kavgasında Çelebi Mehmed’i tutan 2. Yakub Bey Osmanlılar ile dostça geçindi ve ölümünden sonra ülkesinin Osmanlı topraklarına katılmasını vasiyet etti. Böylece, 1429’da bu sultanın ölümü üzerine Germiyanoğulları Beyliği tarihten silinmiş oldu.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021