Gorgoda Nedir? Kimdir?

Geyik Böceği

Bu kınkanatlı böceklerin erkeklerinde geyiklerinkine benzeyen çatallı boynuzlar bulunur. Hayvana adını veren bu boynuzsu uzantılar aslında böceğin iyice gelişip irileşmiş olan çenesidir. Bu güçlü çene hayvanın avını ya da yiyeceğini yakalayıp tutmasına yarar, ama ısırmaya pek elverişli değildir. Bu yüzden, bazen iki erkek böceğin kavga ettiği görülürse de birbirlerini yaraladıkları çok enderdir. Buna karşılık dişilerin […]

Bu kınkanatlı böceklerin erkeklerinde geyiklerinkine benzeyen çatallı boynuzlar bulunur. Hayvana adını veren bu boynuzsu uzantılar aslında böceğin iyice gelişip irileşmiş olan çenesidir. Bu güçlü çene hayvanın avını ya da yiyeceğini yakalayıp tutmasına yarar, ama ısırmaya pek elverişli değildir. Bu yüzden, bazen iki erkek böceğin kavga ettiği görülürse de birbirlerini yaraladıkları çok enderdir. Buna karşılık dişilerin erkeklerinkinden çok daha küçük olan çeneleri kötü yaralar açabilir. Aynı türün üyelerinde bile çenelerin büyüklüğü bireyden bireye değişir.

Geyikböceklerinin bütün dünyada, en çok da tropik bölgelerde bulunan 1.000′e yakın türü vardır. Bu türler içinde en irilerinin uzunluğu 10 santimetreyi geçer. Gövdeleri sert ve sağlam bir kabukla örtülüdür. Genellikle koyu kahverengi ya da siyah olan bu kabuk bazı türlerde göz alacak kadar parlaktır. Çürüyen ağaç gövdelerinin içine, bazen de toprağın altına bıraktıkları yumurtalardan çıkan larvalar bitki özsuyuyla ve köklerle beslenir. İri, beyaz, etli ve kıvrık olan bu larvaların erişkin duruma gelmesi dört yıl kadar sürer.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021