Gorgoda Nedir? Kimdir?

Guguk Arıları

Yabanarıları gibi göz alıcı renklerle bezenmiş olan bu arılar guguk kuşlarından esinlenerek böyle adlandırılmıştır. Çünkü yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakarak yavrularının sorumluluğundan kaçan guguk kuşları gibi bu arılar da yuva […]

Yabanarıları gibi göz alıcı renklerle bezenmiş olan bu arılar guguk kuşlarından esinlenerek böyle adlandırılmıştır. Çünkü yumurtalarını başka kuşların yuvalarına bırakarak yavrularının sorumluluğundan kaçan guguk kuşları gibi bu arılar da yuva asalağıdır. Dünyanın hemen her yerinde görülen guguk arılarının dişisi, yalnız yaşayan arıların yuvaları üzerinde yavaş yavaş uçarak yumurtalarını bırakabileceği bir yer arar. Uygun bir yuva bulduğunda hızla içeri süzülür ve arının kendi larvaları için topladığı yiyeceklerin üstüne bir yumurta bırakır. Guguk arısının larvası hızla gelişir ve yuvadaki yiyeceklerle yetinmeyip, yuva sahibinin larvalarını da yer.

Bazı guguk arıları toprakarılarına çok benzer ve yumurtalarını bu toplu yaşayan arıların yuvalarına bırakmaya özen gösterir. Dişi guguk arısı baharda bir toprakarısının yuvasına girmeye çalışırken işçi arılar onun yabancı olduğunu anlayarak saldırır ve yuvadan atmaya uğraşırlar. Ama guguk arısının sert derisi onu iğnelerden çok iyi korur. Böylece işçi arılar bir süre sonra bu davetsiz konukla uğraşmaktan vazgeçerler. Yuvaya yerleşen guguk arısının ilk yaptığı iş anaarıyı öldürerek onun yerine geçmek olur. Ne olup bittiğini anlamayan işçi toprakarıları, sahte anaarının yumurtalarına ve çıkan yavrulara tıpkı kendi kardeşlerine baktıkları gibi özenle bakarlar. Ama yeni anaarının yumurtalarından çıkan larvaların hiçbirisi işçi arı olmaz. Gelişmelerini tamamlayan erkek ve dişi guguk arılan yuvadan uçarak ayrılır ve çiftleşirler. Yeni guguk anaarıları ertesi yıla kadar gizlenerek havalann ısınmasını bekler ve baharda yeniden toprakarısı yuvalannın üzerinde uçmaya başlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021