İç Kulak

İşitme olayının gerçekleştiği, ayrıca denge organlarının yer aldığı karmaşık yapı. Kafa kemiğinin içindeki bir odacıkta yer alır. İç kulak; denge organları olan yarım daire kanalları ve salyangoz olmak üzere iki bölümde incelenebilir.

Yarım daire kanalları, içlerinde akışkan bir sıvı bulunan, belirli yerlerinde tulumcuk ve kesecik şeklinde şişkinliklerin olduğu birbirine dik üç yarım daire kanalından oluşmuştur. Başın yukarı-aşağı, sağa-sola hareketlerinde, bu kanallar içindeki sıvı hareket ederek, tulumcuk ve kesecik içerisindeki tüycükleri hareket ettirir ve böylece beyin vücudun konumu hakkında bilgi edinerek gerekli kaslara uyarı gönderir. Örneğin; düşerken elllerin, kollların bilinçsizce dengeyi sağlayacak şekilde hareket ettirilmesi böyle bir işleyişin sonucudur. Yaşlılıkta dengenin bozulması bu yarım daire kanallarının kireçlenmesiyle ilgilidir.

Salyangoz, sesleri almaktan sorumlu olan, iç kulağın ikinci önemli kısmıdır. Salyangozun üzerinde bulunan ve ses dalgalarını alan bölümle burada bulunan almaçlara korti organı denir. Üzengi kemiğiyle oval pencereye iletilen ses dalgaları, bu sefer dalız içerisindeki sıvıyı harekete geçirir. Hareket eden sıvı korti organı üzerinde bulunan tüyleri titreştirerek, uyarıların meydana gelmesine neden olur. Seslerin değerlendirilmesi beynin işitmeden sorumlu olan bölmesinde gerçekleşir.

İç kulak işitme ve denge ile ilgili asıl yapıları içermektedir. Şakak kemiği içinde bulunmaktadır. İç kulak başlıca iki yapıdan ve üç bölümden oluşur.İlk yapı kemik ikinci ise zardan yapılmıştır. Zardan yapılmış olan yapı kemik yapının içinde bulunmaktadır. İç kulağı kemik içine oyulmuş tüneller olarak düşünebiliriz. İç kulak üç bölümden oluşur.Bunlar dolambaç , salyangoz ve içi sıvıyla dolu üç tane yarim daire kanalından oluşmuştur. Salyangoz bölümünde İşitmemizi sağlayan sinir uçları bulunur. Yarım daire kanalları içinde ise dengemizi sağlayan sinirler vardır. Duyu hücrelerinin bulunduğu kısma korti organı denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir