Gorgoda Nedir? Kimdir?

İç Salgı

Doğrudan kana verilen salgıların genel adı. Tiroit ve böbrek üstü bezi gibi bezler, salgılarını doğrudan vücudun kan dolaşımına vererek etki gösterir. Salgı, dolaşımla her yere dağılır ve aynı anda birçok yerde etkisini gösterir. Bir salgı bezi olan pankreas, hem iç hem de dış salgı yapma özelliğine sahip bir bezdir. Kanda şeker miktarı yükselince ensülin hormonunu […]

Doğrudan kana verilen salgıların genel adı. Tiroit ve böbrek üstü bezi gibi bezler, salgılarını doğrudan vücudun kan dolaşımına vererek etki gösterir. Salgı, dolaşımla her yere dağılır ve aynı anda birçok yerde etkisini gösterir.

Bir salgı bezi olan pankreas, hem iç hem de dış salgı yapma özelliğine sahip bir bezdir. Kanda şeker miktarı yükselince ensülin hormonunu doğrudan kana vererek kan şeker düzeyini düzenler. Bu bir iç salgıdır. Bununla birlikte, ürettiği sindirim enzimlerini bir kanal aracılığıyla doğrudan onikiparmak bağırsağına verir. Bu da bir dış salgıdır. Pankreas, vücudumuzda hem iç hem de dış salgı yapan tek salgı bezidir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021