Gorgoda Nedir? Kimdir?

İğde

Latince adı : Elaeagnus angustifolia’dır. Kış ve yaz ortasında budanır, bu sayede yaralı ve hastalıklı dallarından kurtulur dik bir gövde oluşturur. Özellikle dik dallar kesilir bu sayede içine ışık ve temiz hava girer. 6 m boyuna kadar gelişir, budarken vazo biçiminde şekiller verilir. Meyvelerinin ismi ise “Rus Zeytini” olarak bilinir. -25°C’de bile yaşayabilir, çiçekleri haziran […]

İğde
İğde

Latince adı : Elaeagnus angustifolia’dır. Kış ve yaz ortasında budanır, bu sayede yaralı ve hastalıklı dallarından kurtulur dik bir gövde oluşturur. Özellikle dik dallar kesilir bu sayede içine ışık ve temiz hava girer. 6 m boyuna kadar gelişir, budarken vazo biçiminde şekiller verilir. Meyvelerinin ismi ise “Rus Zeytini” olarak bilinir. -25°C’de bile yaşayabilir, çiçekleri haziran ayında olur ve kokuları çok güzelidir. Daha sonra o çiçekler gelişir ve unlu, etli, gümüş renkli ve çekirdekli, 7-14 mm. büyüklüğünde meyvelere dönüşürler.

Türleri ise: Çok çiçekli iğde ağacı ve İnce yapraklı iğde ağacı olmak üzere 2 tanedir.

Çok çiçekli iğde ağacı Çin, Japonya ve Kore’de yetişir. Meyveleri 1,5 cm. boyunda, koyu kırmızı-kahverengidir. Meyveleri ekşidir. İnsanlar meyvelerinin konservesini yaparlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022