Gorgoda Nedir? Kimdir?

İlahiyat

Allah’ın varlığı ve nitelikleriyle ilgili konuları ele alan felsefenin bir kolu. Dinsel inancın konusunu oluşturan gizemlerin özünü kavramaya yönelik bir araştırma dalı anlamında ilâhiyat, kökeni ve yapısı bakımından Hristiyanlığa özgüdür. İlâhiyat kavramının kökleri Eski Yunan’a uzanır. Plâton ve Aristoteles ilâhiyatı mitolojide bilgisiyle özleştirirler. Dinler gibi ilâhiyat da gündelik yaşamdan ayrı, yalnızca dinle sınırlı bir çerçeve […]

İlahiyat
İlahiyat

Allah’ın varlığı ve nitelikleriyle ilgili konuları ele alan felsefenin bir kolu. Dinsel inancın konusunu oluşturan gizemlerin özünü kavramaya yönelik bir araştırma dalı anlamında ilâhiyat, kökeni ve yapısı bakımından Hristiyanlığa özgüdür. İlâhiyat kavramının kökleri Eski Yunan’a uzanır. Plâton ve Aristoteles ilâhiyatı mitolojide bilgisiyle özleştirirler.

Dinler gibi ilâhiyat da gündelik yaşamdan ayrı, yalnızca dinle sınırlı bir çerçeve içinde ele alınamaz. Tanrı’dan ya da tanrılardan söz etmek aynı zamanda insandan ve varoluşun anlamından söz etmektir.

Yazı etiketi:

Kategori: Dini Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023