Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ilgaz Dağı (Milli Parkı)

Karadeniz bölgesinde, Batı Karadeniz bölümünün iç kesimlerinde yer alan dağdır. Kastamonu Havzası ile Devrez vadisi arasında uzanır. Ilgaz Dağı’nın en yüksek dorukları, batıda bulunan Küçükhacet (Çatalılgaz) ile doğuda bulunan Büyükhacet (Hacetılgaz) dağlarıdır. Çatalılgaz dağı, az parçalanmış, kütlesel görünümlü bir kabartıdan oluşur. Büyükhacet Dağı’ysa dar tabanlı bir koni biçimindedir. Ilgaz Dağı, gür doğal bitki örtüsüyle kaplıdır. […]
Ilgaz Dağı (Milli Parkı)Karadeniz bölgesinde, Batı Karadeniz bölümünün iç kesimlerinde yer alan dağdır. Kastamonu Havzası ile Devrez vadisi arasında uzanır. Ilgaz Dağı’nın en yüksek dorukları, batıda bulunan Küçükhacet (Çatalılgaz) ile doğuda bulunan Büyükhacet (Hacetılgaz) dağlarıdır. Çatalılgaz dağı, az parçalanmış, kütlesel görünümlü bir kabartıdan oluşur. Büyükhacet Dağı’ysa dar tabanlı bir koni biçimindedir.

Ilgaz Dağı, gür doğal bitki örtüsüyle kaplıdır. Ormanlık alanlar genellikle karaçam, sarıçam ve köknarlardan oluşur. Kastamonu’yu Ankara’ya bağlayan Ilgaz Geçidi, Ilgaz Dağı üzerinde yer alır. Ilgaz Dağı’nın Kastamonu il sınırları içinde kalan bölümünde bulunan 1088 hektarlık bir alan, milli park hâline getirilmiştir. Eşsiz güzellikte doğal bitki örtüsü ve vadilere sahip parkta birçok yabani hayvan yaşamaktadır. Ulusal park alanından piknik, kampçılık ve spor amaçlı balıkçılık yapılmaktadır.

1976 yılında koruma altına alınan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kastamonu ili sınırları içinde 1088 hektarlık bir alana yayılmıştır.

Dağın 2000 m yüksekliğine kadar karaçam, sarıçam, köknar ormanları vardır. Ayrıca orman altı bitki örtüsü de oldukça zengindir. Parkta, geyik, karaca, ayı, yaban domuzu ve tilki gibi hayvanlar barınmaktadır. Parkta çadır kampı ve piknik alanları vardır. Ayrıca otel, motel gibi konaklama tesisleri de bulunmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. atalay konuralp dedi ki:

    Milli parkta ; otel,lokanta,kayak,teleferik vs yapanlar köşeyi dönüyorlar.Buralarda maddi durumu yetersiz olanlr ile malül.emekli,yetim,şehit ailesi,vb kişilere -kontenjan ayırarak- hizmet verilmeli.İlgili yetkili merciler böyle tesislerin sözleşmelerine bu amaçla % 5-10 bedelsiz hizmeti mecbur etmeli
En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2021