Gorgoda Nedir? Kimdir?

İncir

Dutgiller (Moraceae) familyasından meyve ağacı ve bu ağacın yumuşak, etli meyveleri. İncir meyvesi çok çekirdekli ve tatlıdır. İncir ağacının odunu yumuşak ve esnektir. 750’den çok türü olan incir, tropikal ve […]

İncirDutgiller (Moraceae) familyasından meyve ağacı ve bu ağacın yumuşak, etli meyveleri. İncir meyvesi çok çekirdekli ve tatlıdır. İncir ağacının odunu yumuşak ve esnektir. 750’den çok türü olan incir, tropikal ve astropikal bölgelerde yetişir. Ancak bazı türlerin meyvesi yenmez. Kimi incir türlerinin sütünden kauçuk elde edilir.

Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde özellikle Ege Bölgesi’nde incir kendiliğinden yetişir. Meyvesi hem yaş hem de kuru yenir; reçeli yapılır. Kuru incir ihraç edilir. Çiçeği erkek olan incir ağacı meyve vermez; ancak incirliklerde bulundurulur.

Ülkemizde en çok Aydın ve İzmir de yetişen incirin çok fazla çeşitleri vardır. İnsan vücuduna faydaları saymakla bitmez. Enerji verir. Vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıdadır. Yüksek oranda kalsiyum ve demir içerir ve bu yüzden kansızlığa ve kemik hastalıklarına iyi gelir. Bağırsaklardan toksin maddelerin atılması kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesi gibi faydaları da vardır. Kalbe ferahlık verir, kuluncu ve sindirim organı sancılarını giderir. Süt ile kaynatılan incir ses kısıklığına iyi gelir. Ağacının dalları kırıldığında akan süt, siğil ve nasırlara sürülürse çok iyi gelir. İnciri cevizle birlikte yerseniz hem bronşite iyi gelip öksürüğü keser hem de vücudunuzu zehirden korur. Ayrıca nezleye de iyi gelir. İnciri süte, sirkeye ya da zeytinyağına batırarak yerseniz basur şikâyetleriniz ortadan kalkar. Sesiniz kısıldıysa bir su bardağı sütün içine yine inciri atıp kaynatın ve sonra bunu için. Bağırsak iltihabi olanlar inciri çok yemelidir.

Incirin kurutulmuşu çok değerli olup, iyi bir besin kaynağıdır. Balgam söktürücü, yumuşatıcı olarak kullanılır. Ayrıca kış aylarında vücudun direncini arttırır, pek çok sağlık sorununa karşı güç ve dayanıklılık kazandırır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. hande dedi ki:

    bence cok iii herkeze ödev konusunda yardımcı olur

Gorgoda © 2021