Gorgoda Nedir? Kimdir?

İnsan Irkı Çeşitleri

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan, çok sayıda insan ırkı bulunuyor. Irkların birbirinden ayrılmasında ve tanımlanmasında, çeşitli gen sistemleri ve morfolojik özellikler kullanılıyor. Carleton Coon’a göre, insanlar iskelet yapısına göre 5 temel ırka ayrılıyor. Tüm diğer ırkların da, bu ırkların birbiriyle melezleşmesinden ortaya çıktığı kabul ediliyor. 1. Kafkas ırkı (Caucasoid): Kafkasya, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey […]

İnsan Irkı ÇeşitleriDünyanın farklı bölgelerinde yaşayan, çok sayıda insan ırkı bulunuyor. Irkların birbirinden ayrılmasında ve tanımlanmasında, çeşitli gen sistemleri ve morfolojik özellikler kullanılıyor. Carleton Coon’a göre, insanlar iskelet yapısına göre 5 temel ırka ayrılıyor. Tüm diğer ırkların da, bu ırkların birbiriyle melezleşmesinden ortaya çıktığı kabul ediliyor.

1. Kafkas ırkı (Caucasoid): Kafkasya, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve Hindistan bölgesini kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında düz yüz, yüksek alın, ince dudaklar, dar ve öne çıkık burun, dalgalı saç, yüz ve vücutta yüksek kıl oranı, beyaz-kahverengi arası cilt rengi sayılıyor.

2. Moğol ırkı (Mongoloid): Çin, Japon, Eskimo, Ainu ve Amerika yerlilerini (kızılderilileri) kapsıyor. Karakteristik özellikler arasında sarı deri rengi, yüz ve vücut kıllarında seyreklik, yuvarlak yüz, çıkık çene kemikleri, az gelişmiş kaş kemerleri, basık burun ve yüz, kısık gözler, şişkin göz kapakları, düz siyah saçlar sayılıyor. Bir diğer belirgin özellik, erkek ve kadınların dış görünüşlerinin, diğer ırklara kıyasla daha fazla birbirine benzemesi.

3. Kongo ırkı (Congoid): Zencileri ve Afrika pigmelerini (kısa boylu ırkları) kapsıyor. Karakteristik özellikleri çok koyu deri rengi, kıvırcık saçlar, seyrek kıllılık, dar bir baş, ileriye çıkık üst çene, geniş burun, kalın dudaklar, az gelişmiş çene ve dar kalça kemeri.

4. Capoid ırk: Congoidler dışındaki Afrika ırklarını kapsıyor. Çok uzun boy, kahverengi-siyah arası deri rengi ve özellikle kadınların kalçalarında yüksek oranda yağ toplanmasıyla karakterizeler. Bu ırkın en tipik örneği de Buşmanlar.

5. Avustralya ırkı (Australoid): Avustralya başta olmak çevre adalarda yaşayan ırkları kapsıyor. Çok farklı coğrafyalarda yaşamaları nedeniyle ortak özelliklerini saymak diğer ırklara göre daha zor. Ancak, açık deri rengi ve geniş burun, en temel tanımlayıcı özellikleri.

Deniz Candaş
biltek.tubitak.gov.tr

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tunçay Eruçar dedi ki:

    Bu bilgide çok büyük yanlışlıklar yapılarak, saçmalanmış. İskelet yapısına göre ırklardan bahsetmek istiyor, cild, ten renginden anlatıyor. Yüz ve vücut şeklini anlatıyor. Kafkasyalıların, çerkeslerin ırkından bahsedicek, afrikadaki insanları anlatmağa kalkıyor. Ciddiye alınacak şeyler değil.
    IRK DEYİNCE BİR TEK ÇEŞİT İNCELEME YOKTUR. RENKLERE GÖRE IRKLAR- KAFATASI YAPILARİNA GÖRE IRKLAR-İSKELET YAPİLARINA GÖRE İRKLAR-GENEL OLARAK BİYOLOJİK IRKLAR- GENETİK KAN YAPISINA GÖRE IRKLAR- KAVİMLER GÖÇÜ ZAMANINA GÖRE TOPLULUK IRKLARI. GİBİ. TÜRK’ÜN IRKI BAŞKADIR. TÜRKÜN (SOYU) MİLLETİ BAŞKADIR. BİZLER TÜRK SOYLU TÜRK MİLLETİYİZ. IRKIMIZ TURANDIR. TURAN IRKINA DAHİL OLAN BAŞKA MİLLETLERDE VARDIR. Moğol irk değıl millet ismidir. MOĞOL MILLETİDE TURAN IRKINA DAHİL OLAN BİR MİLLETDİR. v.s. v.s.
    Tunçay Eruçar.

  • En son eklenen yazılar

  • Kim ne dedi?

  • Gorgoda © 2021