Gorgoda Nedir? Kimdir?

İpek Böceği ve İpek Böcekçiliği

Pul kanatlılar (Lepidoptera) takımının Bombycidae familyasının Bombyx cinsine ait, ticari olarak üretilen ipeğin kaynağı olan böceklerin ortak adı. Çin kökenli olan ipek böceği, yüzyıllarca ipek üretmek amacıyla kullanılmış ve evcilleştirilerek […]

İpek BöceğiPul kanatlılar (Lepidoptera) takımının Bombycidae familyasının Bombyx cinsine ait, ticari olarak üretilen ipeğin kaynağı olan böceklerin ortak adı. Çin kökenli olan ipek böceği, yüzyıllarca ipek üretmek amacıyla kullanılmış ve evcilleştirilerek dünyanın pek çok ülkesine yayılmıştır.

Pul kanatlılar takımının diğer üyeleri gibi, ipek böceği de, yumurta, lârva (tırtıl), pupa (koza) ve erişkin (kelebek) yaşam evrelerinden geçer. Erişkinler iki ya da üç gün süren yaşamları boyunca beslenmez ve ender olarak uçar. Bıraktıkları yumurta sayısı 300-500 kadardır.

İpek Böcekçiliği
İpek böceği, kozalarından ipek elde edilen, dut yaprağı ile beslenen bir tür kelebeğin tırtılıdır. Koza elde etmek için ipek böceği yetiştirme işine ise ipek böcekçiliği denir. İpek böcekçiliği ülkemizde önemli bir geçim kaynağıdır. Kozalar işlenerek ipekli kumaş elde edilir. Bursa ve Bilecik, ipek böcekçiliğinin yapıldığı önemli illerimizdendir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021