Gorgoda Nedir? Kimdir?

Irkçılık

İnsanlar arasındaki kalıtsal, fiziksel (fenotip) özellikleri temel alarak ayrımcılık yapan düşünce şekli. Çağ dışı olan bu düşünce, insanın hangi ırktan olduğunu belirleyen genlerinin; onun kişilik, zekâ ve kültür özelliklerini belirlediğini, bu yüzden de bazı ırkların diğerlerine göre doğal bir üstünlüğü olduğunu savunmaktadır. Tarihsel geçmişi 19. yüzyıla dayanan bu tür görüşlere ne yazık ki günümüzde de […]




İnsanlar arasındaki kalıtsal, fiziksel (fenotip) özellikleri temel alarak ayrımcılık yapan düşünce şekli. Çağ dışı olan bu düşünce, insanın hangi ırktan olduğunu belirleyen genlerinin; onun kişilik, zekâ ve kültür özelliklerini belirlediğini, bu yüzden de bazı ırkların diğerlerine göre doğal bir üstünlüğü olduğunu savunmaktadır. Tarihsel geçmişi 19. yüzyıla dayanan bu tür görüşlere ne yazık ki günümüzde de rastlanmaktadır. Irkçılık düşüncesi tarihte pek çok insanın ölmesine ve acı çekmesine yol açan birçok olaya neden olmuştur. Irkçı görüşlerden kaynaklanarak insanlık tarihine kara bir leke olarak geçen olaylardan bazıları şunlardır:

– Hitler’in iktidarda olduğu dönemde, Alman Nazilerinin Yahudi halkına yaptığı işkence ve soykırımlar.

– Amerika’ya göç edip yerleşen beyaz ırkın, yerli Kızılderililere karşı izlediği yayılmacı ve saldırgan politika. Bu politika çerçevesinde Kızılderililere karşı yapılan katliamlar.

– Fransızların, başta Cezayir olmak üzere, sömürgeleştirdiği ülkelerdeki halka karşı tutumları.

– Amerika’da siyahlara karşı gösterilen aşağılama ve kötü davranış.

– İngiltere’nin, başta Hindistan olmak üzere, Uzak Asya ve denizaşırı ülkelerdeki halka karşı izlediği politika.

Irkçılık düşüncesinin doğurduğu olumsuz olayların engellenmesi amacıyla, 1969 yılında Birleşmiş Milletler bünyesinde Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslar Arası Sözleşme dünya ülkeleri tarafından imzalandı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir




    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021