Gorgoda Nedir? Kimdir?

Japon Balığı

Havuz balığı olarak da bilinir. Cyprinidae familyasından, Asya kökenli, havuz ve akvaryumlarda yetiştirilen süs balığı. Havuz balığı adı, genelde dayanıklı ve doğal görünüşüne daha yakın olan türleri için kullanılır. Japon balığı adıysa, akvaryum koşullarında yaşayabilen, çok çeşitli renk ve biçime sahip olan türler için kullanılır. Havuz balığının doğal renkleri yeşilimsi kahverengi ya da gridir. Ancak […]

Japon BalığıHavuz balığı olarak da bilinir. Cyprinidae familyasından, Asya kökenli, havuz ve akvaryumlarda yetiştirilen süs balığı. Havuz balığı adı, genelde dayanıklı ve doğal görünüşüne daha yakın olan türleri için kullanılır. Japon balığı adıysa, akvaryum koşullarında yaşayabilen, çok çeşitli renk ve biçime sahip olan türler için kullanılır.

Havuz balığının doğal renkleri yeşilimsi kahverengi ya da gridir. Ancak bu balıklar üzerinde yüzyıllardır süren seçme ve çiftleştirme çalışmaları 5-10 cm uzunluğunda 100’ü aşkın soyun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bitkiler ve küçük hayvanlarla beslenirler. Salyangoz gibi yumuşakçalar, su piresi, sivrisinek lârvaları en sevdikleri yiyeceklerdir.

Dişiler yumurtalarını ilkbahar ve yaz aylarında döker. Üreme dönemlerinde renkleri canlanır. Su bitkilerine yapışan yumurtalar yaklaşık bir haftada çatlar. Ortalama ömürleri 10-15 yıl kadardır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021