Gorgoda Nedir? Kimdir?

Jüpiter

Güneş Sisteminin en büyük gezegenidir. Dünya’ nın 318 katı büyüklükte bir Güneş Sistemi gibidir. . Kendi etrafında 9 saat 50 dakika, Güneş etrafında 11 yılda döner. Hemen hemen tüm oluşumu hidrojen ve helyumdur. Onbeş uydusu vardır. Jüpiter’in en ilginç yanı , bilinen soğuk yani yanmayan toplanmış en büyük hidrojen kütlesi olduğudur. Jüpiter’in yerden de gözlenebilen […]

JüpiterGüneş Sisteminin en büyük gezegenidir. Dünya’ nın 318 katı büyüklükte bir Güneş Sistemi gibidir. . Kendi etrafında 9 saat 50 dakika, Güneş etrafında 11 yılda döner. Hemen hemen tüm oluşumu hidrojen ve helyumdur. Onbeş uydusu vardır. Jüpiter’in en ilginç yanı , bilinen soğuk yani yanmayan toplanmış en büyük hidrojen kütlesi olduğudur. Jüpiter’in yerden de gözlenebilen oldukça aktif ve karmaşık yapı gösteren iki bandı vardır. Uzay araçlarının gönderdiği asıl şaşırtıcı bilgi ekvator çevresinde 30-40 km kalınlığına sahip bir halkanın bulunmasıdır. Manyetik alanı Dünya’ nın 20-30 katı olduğu ölçülmüştür.

Güneş’in çevresinde dolanan dokuz büyük gezegenden en büyüğüdür. Güneş Sistemi’ndeki en büyük gök cismi olan Jüpiter, Güneş’e olan uzaklığı bakımından beşinci sırada yer alan gezegendir. Güneş’ten ortalama uzaklığı 777 milyon km’dir. Dünya’dan bakıldığında parlak bir disk biçiminde görülen Jüpiter, Güneş çevresindeki bir tam dolanımını 11,86 yılda tamamlar. Bu dev gezegenin kütlesi Dünya’nın kütlesinin 318 katı, hacmiyse 1500 katıdır.

Jüpiter gaz gezegenler sınıfındandır. Katılaşmış kayaç yapısında olan gezegenlere karşılık Jüpiter, sıvı ve gazlardan oluşmuştur. Jüpiter’in atmosferi hidrojen, az miktarda da helyum ve metan gazları içerir. Jüpiter’in en belirgin özelliği, atmosferinin en dış bölgelerinde, üst üste dizilmiş karanlık ve aydınlık kuşaklar oluşmasıdır.

Jüpiter’in bilinen 16 uydusu vardır. Jüpiter ve uyduları, Güneş Sistemi’nin küçük bir modeli görünümündedir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022