Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kalınlık Makinesi

Planya makinesinde yüz ve cumbaları rendelenerek düzeltilmiş olan iş parçalarının kalınlık ve genişliklerini düzgün rendelemek için kullanılan bir makinedir. Bu temel ağaç işleme makinesinde parçaların ilerlemesi (sevki) otomatik olarak sağlanır. Makinenin Başlıca Kısımları Şunlardır. Gövde: Dökümden yapılmıştır. Tabla, mil bıçak ve diğer elemanlar gövde üzerine bağlanmıştır. Tabla: İş parçalarının üzerinden kaydırılarak rendelenmesini sağlar. Planya makinesinde […]
Kalınlık MakinesiPlanya makinesinde yüz ve cumbaları rendelenerek düzeltilmiş olan iş parçalarının kalınlık ve genişliklerini düzgün rendelemek için kullanılan bir makinedir. Bu temel ağaç işleme makinesinde parçaların ilerlemesi (sevki) otomatik olarak sağlanır.

Makinenin Başlıca Kısımları Şunlardır.

Gövde: Dökümden yapılmıştır. Tabla, mil bıçak ve diğer elemanlar gövde üzerine bağlanmıştır.

Tabla: İş parçalarının üzerinden kaydırılarak rendelenmesini sağlar. Planya makinesinde olduğu gibi, kalınlık makineleri de tabla genişliklerine göre adlandırılır. Makine büyüklüğüne göre, tabla genişlikleri 30-120 cm arasında değişir.

Gövde içinde yatay olarak duran tabla, rendelenecek parçanın kalınlığına göre aşağı yukarı hareket ettirilerek ayarlanır. Bu hareket ayar kolu yardımı ile sağlanır ve gövde üzerindeki cetvelden okunabilir.

Tabla içinde iki adet silindir bulunur. Silindirler tabla seviyesinden 0,1-0,3 mm kadar yüksekte ve tablaya tam paralel olarak ayarlanır. İş parçasının tabla yüzeyine sürtünmeden rahatça ilerlemesini sağlarlar.

Üst Silindirler (Merdaneler) : Kalınlık makinesinde tabla içinde bulunan iki silindirden başka, bıçakların önünde ve arkasında birer sevk silindiri bulunur. Her iki sevk silindiri de tabla yüzeyine paralel, bıçak uçuş dairesi seviyesinden 0,5-0,8 mm kadar aşağıda olacak şekilde ayarlanır. Bıçakların önünde bulunan silindire itme silindiri denir. İtme silindiri, ağacı iyi kavrayabilmesi için dişli yapılmıştır. Aynı anda farklı kalınlıktaki parçaların makineye verilebilmesi için silindir çok parçalı ve içten yaylı olarak yapılır. Bıçakların arkasında bulunan silindire de çekme silindiri denir. Çekme silindirinin yüzeyi düzgündür. İş parçasının rendelenen yüzeyinin zedelenmemesi için bazı makinelerde çekme silindirlerinin yüzeyi lastik veya kauçukla kaplanır.

Üst silindirler hareketini motordan alarak iş parçasını 6-30 m/dak. arasında değişen bir hızla iterler. İş parçasının özelliğine uygun sevk hızının ayarı veya durdurulması vites düzeni ile sağlanır.

Vites Kutusu: Kalınlık makinesinde iş parçasının ilerleme hızı (sevki) otomatik olarak yapılır. İş parçasını iten üst silindirlerin hareketi mil motorundan, kayış, zincir veya dişli iletim sistemleriyle sağlanır. Bu sistemlerin içerisinde çalıştığı bölüme vites kutusu denir. Bazı tip makinelerde üst silindirleri döndüren ayrı bir motor bulunur.

Mil ve Bıçaklar: Planya makinesinde olduğu gibi, kalınlık makinesinde de gövde üzerine bilyeli yataklarda çalışan bir mil vardır. Bıçakların sökülmesi, takılması ve ayarı da planya makinesinde olduğu gibi yapılır. Bıçaklar ayar köprüsü ile ayarlanır. Tabla üzerine konacak ağaç mastarla da bıçakların mil yüzeyinde çıkıntıları ve ayarı kontrol edilebilir.

Baskı Kirişleri: Rendelenen iş parçasının titreşim yapmaması için birisi itme silindiri ile mil arasında, diğeri de mil ile çekme silindiri arasında olmak üzere iki baskı kirişi vardır. Baskı kirişleri bıçaklara değmeyecek şekilde bıçak uçuş dairesinin birkaç mm kadar yakınına ve bıçaklarla aynı yükseklikte konulmuştur.

Ön baskı kirişi, farklı kalınlıklardaki parçaların bir arada makineye verilebilmesi için, itme silindirinde olduğu gibi çok parçalı olarak yapılmıştır. Bıçakların kestiği talaşı kısa mesafede kırarak ağacın elyaf boyunca yarılmasını da önler.

Arka baskı kirişi bütün bir parça şeklinde ve iki başından yaylı olarak çalışır.

Geri tepme emniyet desteği: Emniyet desteği denilen bu tırnaklar, itme silindirinin önüne konmuştur. Kalınlığı fazla olan iş parçalarının makineye verilmesini engeller ve rendeleme sırasında bıçakların geriye fırlattığı parçaları önlemeye yarar.

Kapak: Bıçak, silindir ve baskı kirişlerinin yüzünü kapatır. Rendeleme sırasında çıkarılan talaşların çalışan kişinin yüzüne fırlatılmasını önler. Talaşların dışarıya atılmasını veya aspiratör donanımının borusuna verilmesini Sağlar.

Motor: Mil ve üst silindirlerin hareketini temin eder

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sedat ALTUN dedi ki:

    yeni iş yeri açacağım bu klasik bir işyeri olcak kapı ve mutfak dolabı üzerine çalışmak istiyorum kalınlık,yatar daire(çizicili ve çizicisiz),pompresör ,panya ,palet zımpara , freze, şerit ve torna . Bu makinalarınfiyat istelerini gönderemiirmisiniz teşekkür ederim…
En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2022