Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kanun Yolu Ile Türk Vatandaşlığının Kaybı

Yabancı ile evlenen Türk vatandaşı kadın, Kocanın Milli Kanununu evlenme sebebiyle kendi vatandaşlığını bahşediyorsa,  Evlenme, Türk makamları önünde yapılmışsa, evlenme akdi sırasında evlenmeyi yapan makama hitaben, şayet evlenme, evlendirmeye yetkili […]

nüfusYabancı ile evlenen Türk vatandaşı kadın,
  • Kocanın Milli Kanununu evlenme sebebiyle kendi vatandaşlığını bahşediyorsa,
  •  Evlenme, Türk makamları önünde yapılmışsa, evlenme akdi sırasında evlenmeyi yapan makama hitaben, şayet evlenme, evlendirmeye yetkili yabancı makamlar önünde yapılmışsa, evlenme akdinden başlayarak bir aylık süre içinde yurt dışında Dış Temsilciliklerimize, yurt içinde ise evlenmeyi tescili ile görevli Türk makamlarına kocasının vatandaşlığına geçeceğini yazılı olarak beyan etmişse, Türk vatandaşlığını kaybetmektedir.
Kocasının vatandaşlığını o devletin Milli Kanununa göre belirli şartların gerçekleşmesi ile kazanıyorsa, kazanma tarihinden itibaren Türk vatandaşlığını kaybetmektedir.
Yabancı ile evlenen Türk vatandaşı kadına kocasının vatandaşlığının bahşedildiğinin yada belirli şartların gerçekleşmesi sonucunda vatandaşlık veriliyorsa bu durumların tespiti bakımından o devletin yetkili makamlarınca verilmiş belgelerinin tasdikli Türkçe tercümelerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
Bu kadınlar kayıp tarihiden itibaren yabancı işlemine tabii tutulurlar. Türk vatandaşlığını bu yolla kaybeden kadının bu evlenmeden önceki küçük çocukları,
  • Babanın ölmüş bulunması,
  • Babanın belli olmaması,
  • Babanın vatansız olması ,
Şartlarından birinin mevcut olması halinde Türk vatandaşlığını kaybeder, çocuk 15 yaşından büyük ise kendisinin yazılı muvafakatı gerekir. Şayet vatansız kalacaklarsa Türk kalırlar. Yurt içinde ilgili Nüfus İdaresine, yurt dışında Dış Temsilciliklerimize, yukarıda belirtilen durumların var olduğunu ispatlayan belgelerle müracaat edilmesi gerekir.

Yazı etiketi:

Kategori: Vatandaşlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021