Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kapalı İfadeler

Anlatımın zor anlaşılması, ne anlatılmak istendiği konusunda tam bir açıklık olmamasıdır. Kapalılık, anlatımda açıklık özelliğinin karşıtı bir özelliktir. Bu anlamdaki kapalılık ile sanatsal özellik taşıyan kapalılık birbiriyle karıştırılmamalıdır. Anlatımda kapalılık, […]

Anlatımın zor anlaşılması, ne anlatılmak istendiği konusunda tam bir açıklık olmamasıdır. Kapalılık, anlatımda açıklık özelliğinin karşıtı bir özelliktir. Bu anlamdaki kapalılık ile sanatsal özellik taşıyan kapalılık birbiriyle karıştırılmamalıdır. Anlatımda kapalılık, bir yazma kusurudur. Ancak sözün etkisini artırmak için, anlamı bilerek, isteyerek kapalı bırakmak sanatsal bir uygulamadır. Kapalı anlatıma en uygun yazın türü şiirdir. Ozan kimi dizelerindeki anlamı bilerek kapalı tutar, böylece okuyucu anlamı kendince açma, yorumlama olanağına kavuşur.

“Size önereceğim filmin konusuna eleştirici bir eğilim gösteriniz.”

Bu tümcede bir kapalılık vardır. “Filmin konusuna eleştirici bir eğilim göstermek” anlaşılmaz bir anlatımdır. Buradaki kapalılık, sanatsal anlamda bir kapalılık değildir. Örnek olarak verilen kapalı anlatım, aşağıdaki gibi bir anlatımla açık duruma getirilir:

“Size önereceğim filmin konusunu eleştirici bir yaklaşımla inceleyiniz.”

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

    Gorgoda © 2021