Gorgoda Nedir? Kimdir?

Karaca

Alt tabakaları bitki bakımından zengin koru ormanlarını, iğne yapraklı-geniş yapraklı karışık ormanları sever. Orman içi açıklıklardaki çayırlıkları sever. Hem gece hem gündüz yayılabilirler. Sabah ve akşam saatlerinde bazende öğlenleri otlarlar. […]

Karaca
Karaca

Alt tabakaları bitki bakımından zengin koru ormanlarını, iğne yapraklı-geniş yapraklı karışık ormanları sever. Orman içi açıklıklardaki çayırlıkları sever. Hem gece hem gündüz yayılabilirler. Sabah ve akşam saatlerinde bazende öğlenleri otlarlar. Yerlerine bağlı hayvanlardır. 10-12 yıl yaşarlar.

Bacakları uzun; gözleri büyük; üst göz kapaklarında uzun kirpikleri vardır. Erkekleri boynuzludur. Bu boynuzlar çatallı ve yüzeyleri pürüzlüdür. Kışa girerken boynuzlarını atarlar Ocaktan itibaren yeni bonuzlar çıkar.

Renkleri yazın kızıl kahverengi iken kışın gri, boz-kahverengi olurlar. Kuyruklarının altında büyükçe beyaz bir benek vardır. Yavrularında 6 haftaya kadar beyaz benekler vardır. Haziran-temmuzda çiftleşir. Mayısta ikiz yavru doğururlar.

Taze sürgünleri, tomurcukları, taze ot ve yaprakları severler. Üzümümsü meyveler, kestane, meşe palamutu, yabani armut, erik gibi meyveler, yosun ve mantarları yerler. Ardahandan Çanakkkaleye kadar tüm tüm kuzey kuşağı ormanlarında yaşar. Ayrıca Alanya, Amanos dağları ve Hakkari-şemdinlide yayılış gösterir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021