Gorgoda Nedir? Kimdir?

Karamanoğulları

Moğollar’dan kaçarak Anadolu’ya gelen Oğuzlar’ın Avşar boyundan olan Karaman oymağını Selçuklular Mut, Gülnar ve Ermenek yöresine yerleştirmişlerdi. Karamanoğulları Beyliği sonradan İç-il (İçel) adını alan bu bölgede Karaman oymağınca kuruldu. 1256’da […]

Moğollar’dan kaçarak Anadolu’ya gelen Oğuzlar’ın Avşar boyundan olan Karaman oymağını Selçuklular Mut, Gülnar ve Ermenek yöresine yerleştirmişlerdi. Karamanoğulları Beyliği sonradan İç-il (İçel) adını alan bu bölgede Karaman oymağınca kuruldu.

1256’da bu oymağın başına geçen Kerimuddin Karaman Anadolu Selçukluları’nın zayıflamasından yararlanarak topraklarını genişletti. Bu arada Selçuklular’ın başkenti Konya’yı almaya çalıştıysa da yenilerek öldürüldü. Onun yerine geçen Mehmed Bey Moğollar’a karşı başarılı savaşlar verdi ve Konya’yı kısa bir süre için ele geçirdi. Konya’da bulunduğu sırada ilk kez Türkçe’yi resmi dil olarak ilan etti. Moğol ve Selçuklu ordusuna yenilerek yaşamını yitiren Mehmed Bey’in ardından başa geçen beyler Moğollar ile sürekli savaştılar. Birkaç kez Konya’yı işgal ettilerse de bu kentte tutunamadılar. Ancak İlhanlıların Anadolu’dan çekilmesinden sonra Konya’yı alarak başkent yapan Karamanoğulları giderek çok güçlü bir beylik haline geldi. Sınırları genişledikçe, Germiyanoğulları’nın ve Hamidoğulları’nın topraklarını alan Osmanlılar ile komşu oldular. Osmanlılar’ın güçlenmesi Karamanoğulları’nı tedirgin ediyordu. Böylece iki devlet arasında uzun bir mücadele başladı.

Karamanoğulları Osmanlılar’a karşı Akkoyunlular’ın ve Timurlular’ın yanı sıra Avrupa devletleriyle de işbirliği yaptılar. Yıldırım Bayezid Rumeli’de Haçlılar ile savaşırken, öbür Anadolu beyliklerini de kışkırtarak Osmanlılar’a saldırdılar. Bunun üzerine Yıldırım Bayezid 1390’da Karamanoğulları’nın üzerine yürüdü ve Konya’yı alarak bu güçlü beyliğin egemenliğine son verdi.

Ankara Savaşı’ndan sonra topraklarını geri alarak beyliklerini yeniden kuran Karamanoğulları Osmanlılar ile savaşmayı sürdürdüyse de, Fatih Sultan Mehmed 1466’da kesin olarak bu beyliği ortadan kaldırdı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. berna dedi ki:

    tşkürlerrr

Gorgoda © 2021