Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kaslar ve Kasların Yapısı

Hayvanların büyük bir kısmında hareket, özelleşmiş kas hücrelerinin kasılmasıyla meydana gelir. Tüm canlıların çizgili, düz ve kalp kasında, kasılma birimleri vardır. Kaslar genellikle kemik ve kıkırdağa bağlanmış, bir diğerinin aksi […]

Hayvanların büyük bir kısmında hareket, özelleşmiş kas hücrelerinin kasılmasıyla meydana gelir. Tüm canlıların çizgili, düz ve kalp kasında, kasılma birimleri vardır. Kaslar genellikle kemik ve kıkırdağa bağlanmış, bir diğerinin aksi yönünde kasılan, bir çift yapıdan meydana gelmiştir. Çünkü kaslar çekebilirler; fakat itemezler. Çift ve zıt düzenlenmeleriyle iki yönde de hareket meydana getirmeleri mümkün olur. Karada yaşayan omurgalılarda kaslar, hareketten başka vücuda önemli ölçüde destek verdikleri için büyük öneme sahiptirler.

Kasların Çalışması

Kas telinin içerisinde birçok kasılgan yapı bulunur. Kasılgan yapıların arasında ise kas hücresi plâzması bulunmaktadır. Çizgili kasa kasılma emri geldiğinde, elektrik sinyali zar boyunca yayılır ve kasılgan yapıların harekete geçmesine yol açar. Ardı ardına tekrarlanan bu kasılmalar ile hareket ortaya çıkar. Kas çalışması sırasında enerji tüketir. Enerjisini glikoz ve yağ asitlerinden sağlar.

Kasların Yapısı

Uzun silindirik kas tellerinden (kas hücrelerinden) yapılmıştır. Kas telinin üzerini bir zar örter. Kas telinin içerisinde birçok kasılgan yapı bulunur. Kas telleri bir araya gelerek kas demetlerinini oluşturmuştur. Kas demetleri ise bir araya gelerek kas gruplarını oluşturur. Kas tellerinin içinde bulunan kasılgan yapıların arası ise kas hücresi plâzması ile doludur. Çizgili kasa kasılma emri geldiğinde, elektrik sinyali zar boyunca yayılır ve kasılgan yapıların harekete geçmesine yol açar. Kasılma ortaya çıkar. Kas hücrelerinde bölünerek çoğalma sadece embriyonik dönemde olur. Spor ile kas yapısı güçlendirildiği ya da miktarı arttırıldığı zaman, aslında, kas hücrelerinin sayısı değil kas hücrelerinin hacmi arttırılmıştır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

    Gorgoda © 2021