Gorgoda Nedir? Kimdir?

Keban Barajı

Elâzığ il sınırlarından geçen Fırat Irmağı üzerinde kurulmuş baraj. Keban boğazı adı verilen yerde kurulan Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Türkiye’nin en büyük santrallerden biridir. Keban Barajı topladığı su miktarı bakımından Türkiye’nin ikinci, ürettiği enerji bakımından da üçüncü büyük barajıdır. Yapımına 1965 yılında başlanmış 1975 yılında işletmeye açılmıştır. Baraj gövdesi beton ağırlıklı kaya dolgudur. Maksimum […]

Elâzığ il sınırlarından geçen Fırat Irmağı üzerinde kurulmuş baraj. Keban boğazı adı verilen yerde kurulan Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Türkiye’nin en büyük santrallerden biridir. Keban Barajı topladığı su miktarı bakımından Türkiye’nin ikinci, ürettiği enerji bakımından da üçüncü büyük barajıdır.

Yapımına 1965 yılında başlanmış 1975 yılında işletmeye açılmıştır. Baraj gövdesi beton ağırlıklı kaya dolgudur. Maksimum su düzeyi kotunda su toplama hacmi, 31 milyar m3 ve yüksekliği de 211 m olan Keban barajının su toplama alanı 64 100 km2dir. Sekiz tribünden oluşan hidroelektrik santralinin yıllık elektrik enerji üretimi 6 milyar kWsaat’tir.

Bu barajın yapımıyla baraj gölünün sınırları içinde bulunan 94 yerleşme alanı tümüyle, yüzden fazla yerleşme alanı da bir bölümüyle sular altında kalmıştır. Bu nedenle baraj yüzünden binlerce kişi başka yerlere göç etmek zorunda kalmıştır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021