Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kemik ve Kemiğin Yapısı

İnsanın ve omurgalı hayvanların çatısını oluşturan değişik biçimlerdeki katı dokuların genel adı. Başlıca görevleri bedenin iskelet yapısını oluşturarak dokulara destek olmaktır. Kemiğin kimyasal birleşiminde protein, kalsiyum, fosfat ve karbonat kristalleri vardır. Kemikler hücrelerden oluşur. Hücreler arasında kalsiyum tuzları ve proteinden oluşan teller bulunur. Kalsiyum tuzları, kemiğin güçlü olmasını sağlar. Kemik hücreleri, kan damarları ve sinir […]
İnsanın ve omurgalı hayvanların çatısını oluşturan değişik biçimlerdeki katı dokuların genel adı. Başlıca görevleri bedenin iskelet yapısını oluşturarak dokulara destek olmaktır. Kemiğin kimyasal birleşiminde protein, kalsiyum, fosfat ve karbonat kristalleri vardır. Kemikler hücrelerden oluşur. Hücreler arasında kalsiyum tuzları ve proteinden oluşan teller bulunur. Kalsiyum tuzları, kemiğin güçlü olmasını sağlar. Kemik hücreleri, kan damarları ve sinir taşıyan küçük tüplerle birbirine bağlanır. Kemik zarı, kemik iliği, süngerimsi kemik gibi kısımları vardır.

İnsanlarda kemik oluşumu dölütte gebeliğin üçüncü ayında başlar ve ergenlik çağının sonlarına doğru tamamlanır.

Kemiğin Yapısı

Kemik, iskeleti oluşturan bir doku tipidir. Hücrelerden oluşur. Hücreler arasında kalsiyum tuzları ve proteinden oluşan teller vardır. Kalsiyum tuzları, kemiğin güçlü olmasını sağlar. Kemik hücreleri, kan damarları ve sinir taşıyan küçük tüplerle birbirine bağlanır. Kemik zarı, kemik iliği, süngerimsi kemik gibi kısımları vardır.

Kemik Oluşumu

Vücutta kemiğin bir kısmı bağ dokudan (kafatasının yassı kemikleri, yüz kemikleri, köprücük kemiğinin bir kısmı, bıngıldak kemiği, diş, balıkların pulu); bir kısmı da kıkırdak dokudan (üye kemikleri, leğen kemiği) gelişir.
Ömür boyu bir taraftan kemik yapımı devam ederken, diğer taraftan da yapılan kemikler yıkılır. Büyüme çağında yapım yıkımdan fazla olduğunda kemikler kalınlaşır ve uzar. Orta yaşlarda yapım-yıkım denge halindedir. Yaşlılarda ise yıkım daha fazladır. Bu nedenle kemik daha kolay kırılabilir.

Kan ve kemiklerin kalsiyum ve fosfat miktarlarını tiroid, paratiroid bezleri ve deriden salgılanan hormonlar, beslenme ile alınan mineraller, vitaminler ve genetik faktörler düzenler. Derinin kemik büyümesini düzenleyen hormonu yapabilmesi için kandan yeteri kadar kalsiyum alması gerekir. Bu da güneşin mor ötesi ışınları ile sağlanabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021