Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kestane

Kayıngiller ailesinden, kışın yapraklarını döken 10 kadar ağaç türünün ortak adıdır. Kuzey Yarıküre’nin ılıman kesimlerinde yaygın olan bu türleri süs amacıyla yetiştirilir, ayrıca kerestelerinden ve yenilebilir meyvelerinden de faydalanılır. Gençken düzgün olan gövde kabukları, yaşlandıkça çatlak bir görünüm alır. Belli başlı türleri; Amerikan kestanesi, Çin kestanesi ve Japon kestanesidir. Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve […]
Kestane
Kestane

Kayıngiller ailesinden, kışın yapraklarını döken 10 kadar ağaç türünün ortak adıdır. Kuzey Yarıküre’nin ılıman kesimlerinde yaygın olan bu türleri süs amacıyla yetiştirilir, ayrıca kerestelerinden ve yenilebilir meyvelerinden de faydalanılır. Gençken düzgün olan gövde kabukları, yaşlandıkça çatlak bir görünüm alır.

Belli başlı türleri; Amerikan kestanesi, Çin kestanesi ve Japon kestanesidir. Güney Avrupa, Kuzey Afrika, Anadolu ve Kafkasya’nın yerli bitkisi olan Anadolu kestanesi yaklaşık 30 m. Yüksekliğe erişebilen uzun ömürlü bir ağaçtır, çerez olarak tüketilen ya da şekerleme yapılan meyvelerinin yanı sıra, çiçekleri önemli bir bal kaynağıdır. Ülkemizde tek tük olan Anadolu kestanesi, Kuzey Anadolu kıyıları boyunca Belgrad Ormanı’na kadar uzanan kesimlerde ve Marmara Bölgesi’nin iç kesimlerinde yaygındır. Ancak kestane ormanları, büyük ölçüde yıkıma uğratılarak verimsiz hale getirilmiştir. Aydın, Kastamonu, Kütahya ve İzmir en çok kestane üreten illerin başında gelir. Bursa yöresi ise iri meyve veren kültür çeşitleri ve kestane şekerleriyle ünlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021