Kha’nın Mezarı

Mısır Firavunu Kha'nın Mezar Odası
Mısır Firavunu Kha’nın Mezar Odası

Kha’nın, keşfedildiği güne dek zarar görmemiş ve mükemmel biçimde korunmuş mezar eşyaları bugün Torino Müzesi’ndedir. Burada bulunanlar, rahat yaşanabilir bir evin eşyalarını gösteren bir örnektir. Mısırlılar ölülerin, hayattayken kullandıkları eşyaların aynısına öbür dünyada da ihtiyaç duyduklarına inanırlardı. Bu durum, örneğin Kha’nın sandalyesi gibi bazı eşyalar özellikle defin töreni için hazırlanmış olsa da, günlük eşyaların mezarda bulunma sebebini açıklar. Değişik türdeki eşyalar bütünü, iskemleleri, biçimleri hayvan vücutlarını andıran yatakları ve küçük hafif masaları kapsar; çok sayıda tabure ve üzerine küp konan ayak eşyaları tamamlar. Değişik boy ve biçimde hasır sepetler ve küpler besinleri saklamaya yarardı. Sandıkların içinde tuvalet malzemeleri, peruklar ve giysiler saklanırdı. Yıkanmış, onarılmış ve ütülenmiş çok sayıda çamaşır, dikiş için gerekli malzeme ve vakit geçirmesi için oyunlar ölüye eşlik ederdi. İçi yağla dolu, ayaklar üzerinde duran bir kap aydınlatma için kullanılırdı.

Kha’nın Yatağı
Hafifçe oyuk şeklinde olan yatak bitki liflerinden yapılma bir somyadan meydana gelir. Uyuyan kişinin ayakları dik olarak yerleştirilmiş bir panoya dayanır. Yatağın ayaklarını oluşturan aslan ayaklarının yönü ölen kişinin kafasını koyacağı tarafa doğrudur. Merit’in yatağının üzerinde ise örtü ve çarşaflar bulunmuştur.

Kha’nın tahtadan yapılma üstü resimli sandalyesi sağlamlaştırılmış bir sırtlık, bitki liflerinden yapılma iplerle oturak yeri ve aslan ayağı biçiminde ayaklardan meydana gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir