Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kimyasal Boyalar

Kimyasal boyalarla diğer boyalar arasında yapısal farklar vardır. Kimyasal boyalar ışığın bozucu etkilerine karşı daha dayanıklıdır. Boyama ağacın tabii görüntüsü yönünde gelişir. Boyanan ağacın koyu olan sert yıl halkaları boyamadan […]

Kimyasal boyalarla diğer boyalar arasında yapısal farklar vardır. Kimyasal boyalar ışığın bozucu etkilerine karşı daha dayanıklıdır. Boyama ağacın tabii görüntüsü yönünde gelişir. Boyanan ağacın koyu olan sert yıl halkaları boyamadan sonra yine koyu, açık renkteki yumuşak yıl halkaları da açık renkli görüntü verir. Boyanın bu şekilde etkilemesi ile yapılan boyamaya pozitif boyama denir. Suda eritilen anilin boya sıvısı, özellikle çam ve köknar ağacında bunun tersi bir görüntü verir. Yüzeye sürülen boya sıvısı yumuşak yıl halkaları tarafından çok, sert ve koyu renkli halkalar tarafından daha az emilir. Bunun sonucu olarak ağacın koyu renkli olan sert halkaları daha açık, açık renkli olan yumuşak yıl halkaları da daha koyu bir görüntü verirler. Boyanan ağaçta tabii görüntünün tersi bir görünüm oluşur. Boyanın bu şekilde etkilemesi sonucu yapılan boyamaya da negatif boyama denir.

Kimyasal boyalar iki kademede yapılır. Bunlara ilk boya ve son boya denir.

İlk boyalarda, tanen kateşin, paramin, pirogallikasit gibi gereçler kullanılır. Son boya gereçleri de ilk boya gereçleri ile birleşerek ağacın dokusunda renkli kimyasal bileşikler oluşturan, maden tuzlarıdır. Bu gereçler ecza depolarında satılır, ağzı kapalı koyu renkli şişelerde saklanır.

Meşe ve maun gibi bazı ağaçlarda tanen denilen tabakat asiti bulunur. Bu ağaçlara ilk boya yapmadan doğrudan son boya yapılabilir. Ancak yüzeyde dengeli ve yeterli miktarda tanen bulunmadığı hallerde, değişik tonlarda renkler meydana gelir. Bu nedenle ilk boya yaptıktan sonra son boyayı uygulamak daha uygun olur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. recai çeıin dedi ki:

    selamlar ben gemilerde gv reisi olarak çalışıyorum bana boyalardan karıştırarak yeni renkler çıkarmak istiyorum bana l,ste göndermeniz mümkünmü

Gorgoda © 2021