Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kobra Metodu

Bu metod 1920 yılında BURGHART tarafından tavsiye edilmiş ve 1921 yılında Almanya ‘da geniş ölçüde kullanılmaya başlanmıştır. Telefon , Telgraf ve elektrik direklerinde çürüme tehlikesinin fazla olduğu 1 metrelik kısma uygulanmaktadır. Alet bir kızak tertibatı üzerinde hareket eden ve manivela kolu olan uçunda yassı (kobra yılanının diline benzeyen ) bir iğne bulunan küçük bir emprenye […]

Bu metod 1920 yılında BURGHART tarafından tavsiye edilmiş ve 1921 yılında Almanya ‘da geniş ölçüde kullanılmaya başlanmıştır. Telefon , Telgraf ve elektrik direklerinde çürüme tehlikesinin fazla olduğu 1 metrelik kısma uygulanmaktadır. Alet bir kızak tertibatı üzerinde hareket eden ve manivela kolu olan uçunda yassı (kobra yılanının diline benzeyen ) bir iğne bulunan küçük bir emprenye deposuna sahiptir. Bu alet zincir ile direğe bağlanır. Manivela kolunun aşağıya hareketi ile uçta bulunan yassı iğne lifleri aralıyarak 40-80 mm, bir derinliğe erişir. Kolun tekrar yukarıya kalkması ile iğne içerisindeki boşluktan 3-5 kg/m3 emprenye maddesi ağacın içerisine akar. İğne çekildiğinde aralanan lifler tekrar eski durumuna gelirler. 10 mt. boyunda ve 16 cm. çapındaki direğin 1 mt. lik alt kısmına 100-140 delik açılarak emprenye işlemi tamamlanır.

Bu metod yeni kesilmiş ağaç direklerde de başarılı sonuç vermektedir. Ancak uygulama zaman alıcı pahalıdır. Bu metodda genellikle emprenye maddesi olarak bulamaç halinde %54 sodyum klorür + %22 Dinitrofenol +%21 Anhidrid pentoksit +%3 katkı maddeleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerle emprenye edilen direklerin ömrü 15-20 yıl uzatılabilmektedir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021