Gorgoda Nedir? Kimdir?

Koful (Vakuol)

Hücre içinde çeşitli maddelerin depolandığı organel. Yaşlandıkça, hücrenin içi, özellikle bitkilerde atık maddelerle dolar. Bu maddelerin depo edildiği yerlere koful denir. Tek hücreli canlıların tatlı sularda yaşayan türlerinde bedenin içine giren fazla suyu zaman zaman dışarıya atan kesecikler bulunur. Eğer bu su atılmazsa hücre ya da canlı, suyla şişerek patlar. Bu kesecikler kofullardır. Hem bitki […]

Hücre içinde çeşitli maddelerin depolandığı organel. Yaşlandıkça, hücrenin içi, özellikle bitkilerde atık maddelerle dolar. Bu maddelerin depo edildiği yerlere koful denir. Tek hücreli canlıların tatlı sularda yaşayan türlerinde bedenin içine giren fazla suyu zaman zaman dışarıya atan kesecikler bulunur. Eğer bu su atılmazsa hücre ya da canlı, suyla şişerek patlar. Bu kesecikler kofullardır.

Hem bitki hem de hayvan hücrelerinde bulunmalarına karşın en büyük kofullar bitki hücrelerinde bulunur. Hücre geliştikçe koful da büyür ve daha fazla su alır. Koful şiştikçe koful zarı sitoplâzmayı dışarı doğru iter ve sitoplâzma da bu basıncı hücre çeperine iletir. Hücre çeperi bu basınca karşı koyacak kadar sağlamdır. Bitki hücresinin yaşamı için önemli birçok madde kofullar içinde depo edilir. Kofullar aynı zamanda şekerleri, çeşitli organik asitleri ve proteinleri depo eder. Zararlı maddeler de kofullardan dışarı atılabilir. Koful içine salgılanmış olan enzimler artık maddeleri daha basit maddelere ayırır ve bu maddeler sitozol içine yeniden absorbe edilebilir ve yeniden kullanılabilir.

Başka bir kaynağa göre Koful:

Hücrede olusan artık maddelerin ve fazla sıvıların depolandıgı keseciklerdir. Hücre zarının içeriye dogru kıvrılmasıyla. E . R .dan,golgi aygıtından veya çekirdek zarından meydana gelebilir. Daha çok tek hücrelilerde ve bitki hücreletinde bulunurlar. Hayvan hücrelerindeki kofullar çok az ve küçüktür. Tek hücrelilerde kofullar önemli görevleri üstlenmislerdir.Bunlardan besin kofulları hücre içine alınan maddelerin sindirilmesini,kontraktil kofullar ise fazla suyun dısarıya atılmasını saglar.

Kofulların bazıları ortaya çıkıp,görevleri bittikten sonra kaybolurlar.Örnegin fagositoz ve pinositozla alınan besinlerin sindirilmesini saglayan besin kofulları,sindirim kofulları ve bosaltım kofulları gibi.Bitkilerde hücre yaslandıkça koful büyür.Çünkü tuzlu artıklar kofullarda biriktirilir.Kofullar plazmoliz’de küçülür.Deplazmoliz ve turgor’da büyür.Bitkilerden salgılanan bir çok koku maddesi koful öz suyundan dısarı atılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021