Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kolağası

Osmanlı ordusunda yüzbaşıyla binbaşı arasında bulunan bir rütbe. İlk kez Asakir-i Mansurei Muhammediye ordusunda kullanılmıştır. Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusu tertip adı verilen sekizer birlikten meydana geliyordu. Her tertibin başında “binbaşı” adında bir komutan bulunuyordu. Bu binbaşılar “başbinbaşı”ya bağlıydı. Her tertip on altı “saf”tı. Her saf bir yüzbaşının komutasındaydı. Her yüzbaşının ikişer “mülâzım” yardımcısı vardı. Her […]

Osmanlı ordusunda yüzbaşıyla binbaşı arasında bulunan bir rütbe. İlk kez Asakir-i Mansurei Muhammediye ordusunda kullanılmıştır.

Asakir-i Mansure-i Muhammediye ordusu tertip adı verilen sekizer birlikten meydana geliyordu. Her tertibin başında “binbaşı” adında bir komutan bulunuyordu. Bu binbaşılar “başbinbaşı”ya bağlıydı. Her tertip on altı “saf”tı. Her saf bir yüzbaşının komutasındaydı. Her yüzbaşının ikişer “mülâzım” yardımcısı vardı. Her tertipte bir top bulunurdu. Toplara “topçubaşı” denen bir subay komuta ederdi. On altı saftan oluşan tertiplerin sekizi sağ ve sekizi sol olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Bunlara “sağ kolağaları” ve “sol kolağaları” atanmıştı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021