Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kolera

Bedende aşırı sıvı ve tuz kaybına yol açan, ağır ishale neden olan bulaşıcı ve çok tehlikeli bir ince bağırsak enfeksiyonudur. 1898-1907 yıları arasında Hindistan’da 370 binden fazla kişinin ölümüne neden olmuştur. Kolera, bedene genellikle kirli su ve besin maddeleriyle giren bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteriler ağızdan girer ve ince bağırsağın iç çeperini kaplayan […]

Bedende aşırı sıvı ve tuz kaybına yol açan, ağır ishale neden olan bulaşıcı ve çok tehlikeli bir ince bağırsak enfeksiyonudur. 1898-1907 yıları arasında Hindistan’da 370 binden fazla kişinin ölümüne neden olmuştur.

Kolera, bedene genellikle kirli su ve besin maddeleriyle giren bakterilerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteriler ağızdan girer ve ince bağırsağın iç çeperini kaplayan mukozaların iltihaplanmasına yol açar.

Koleranın ortaya çıkmasının önlenmesi için çevre koşullarının düzeltilmesi, temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Ölü bakterilerden hazırlanmış aşı kısa bir süre için bağışıklık sağlar. Ancak kesin çözüm, genellikle suları enfeksiyona yol açan mikroplardan arındırmaktır.

Kolera vibriyonu denilen mikropların meydana getirdiği en tehlikeli bulaşıcı hastalıklardan biridir. Daha ziyade, su, kanalizasyon ve tuvalet durumu elverişli olmayan çevrelerde görülür. Kolera mikrobu içme sularına karışan sularla yayılıp, salgın haline gelir. Ayrıca hastaların dışkısı, kusmuğu ile bulaşır. Kolera mikrobu bulaşmış yiyecek maddeleri de hastalığın yayılmasına neden olur. Korunmak için, meyve ve sebze bahçeleri hiç bir zaman lağım suları ile sulanmamalıdır. Lağım sularının, içme sularına karışması engellenmelidir. Yiyecek ve içecekler sinek, böcek ve fare giremeyecek yerlerde saklanmalıdır. Yemeklerden önce ve tuvaletten çıktıktan sonra eller mutlaka sabunlu suyla yıkanmalıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021