Gorgoda Nedir? Kimdir?

Koma

Bazı hastalıklar sırasında görülen anlama, duyma ve hareketin büsbütün ya da az çok kaybolmasıyla beliren derin dalgınlık durumu. Genellikle beyin dokusunun ileri derecede örselenmesi sonucunda oluşur. Ayrıca bazı metabolizma bozuklukları, oksijen eksikliği ve travmalar da komaya neden olabilir. Bilinç kaybının en ileri durumu komadır. Komadaki kişinin beyin hücreleri canlılığını hâlâ koruyor olmakla beraber, kişi, sözlü […]
Bazı hastalıklar sırasında görülen anlama, duyma ve hareketin büsbütün ya da az çok kaybolmasıyla beliren derin dalgınlık durumu. Genellikle beyin dokusunun ileri derecede örselenmesi sonucunda oluşur. Ayrıca bazı metabolizma bozuklukları, oksijen eksikliği ve travmalar da komaya neden olabilir.

Bilinç kaybının en ileri durumu komadır. Komadaki kişinin beyin hücreleri canlılığını hâlâ koruyor olmakla beraber, kişi, sözlü uyaranlara ek olarak ağrılı uyarılara da yanıt vermez. Kolunun kuvvetli bir biçimde çimdiklenmesine, hatta cildine batırılacak bir iğneye dahi hiçbir tepkide bulunmaz.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021