Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kontak Tutkalı

Kontak tutkalı suni kauçuk uygun sıvılarda eritilerek elde edilir. Kauçuklu yapıştırıcı adı da verilen kontak tutkalı, bally, derby, pattex gibi çeşitli isimlerle satılmaktadır. Kontak tutkalı, formika, plastik ve metal levhaların […]

Kontak tutkalı suni kauçuk uygun sıvılarda eritilerek elde edilir. Kauçuklu yapıştırıcı adı da verilen kontak tutkalı, bally, derby, pattex gibi çeşitli isimlerle satılmaktadır.

Kontak tutkalı, formika, plastik ve metal levhaların ağaca bağlanmasında, mobilya döşemeciliğinde, çeşitli mobilyaların kenarlarına bant ve kaplama yapıştırma, montaj ve onarım işlerinde, küçük çaplı kaplamaların yapıştırılması vb. işlemlerde kullanılır. Sertleştirici karıştırılarak kullanılan özel türleri vardır. Piyasada, küçük kutu ve tüplerde, 1/2-1-5 kg. lık teneke kutular içerisinde satılır. Kullanmaya hazır halde satılan kontak tutkalının ağzı kapalı tutulmalıdır. Tutkal kutusu üzerinde açıklanan kullanma önerisine uygun olarak hareket edilmelidir. Yüzeye fırça, plastik ıspatula veya püskürtme yöntemi ile sürülebilir. Yapıştırılacak her iki yüzeye yeteri miktarda (250 gr/m2) tutkal sürülmelidir. Tutkal yüzeyin her noktasına eşit miktarda dağıtılmalıdır. Kontak tutkalı bir süre havalandırılır. Havalandırma süresi iklim ve ortamın şartlarına göre 10 ile 50 dakika arasında değişir. Havalandırma süresinin yeterliğini anlamak için tutkallı yüzeye parmak ucu ile dokunulur. Tutkal parmağa yapışmamalı, fakat tutkal sürülen yüzeyler birbirine dokundurulduğunda hemen yapışmalıdır. Havalandırma süresi sonunda tutkallı iki yüzey dikkatle üst üste konulmalı ve preslenmelidir. Pres basıncı, yapıştırılan gerecin özelliğine göre 6-15 kg/cm2, pres süresi de 1-5 dakika olmalıdır.

Kontak tutkalı içerisindeki eriticinin buharlaşması ile kurur. Termoplastik özellikte olan kontak tutkalı 60-70C° sıcaklıkta gevşer. Özel serleştiricili kontak tutkalı ise, kimyasal tepkime sonucunda kurur. Oluşan tutkal filimi 130C° ye kadar sıcaklığa dayanıklıdır.

Kontak tutkalı ile çalışılan yer havalandırılmalı, içerisinde tutkal bulunan kutuların ağzı kapalı tutulmalıdır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021