Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kontakt Lens

Bazı görme bozukluklarını düzeltmek amacıyla gözün ön yüzeyine yerleştirilen mercek. 1887’de A. E. Fick tarafından bulunduysa da, 1930’lara kadar pek kullanılmamıştır. İlk kontakt lensler camdan yapılıyordu. 1938’den sonra plâstik lensler üretilmeye başladı. 1938’den 1940’ların sonlarına kadar olan dönemde, kontakt lens uygulamalarında önce gözün kalıbı alınıyor, sonra da lens bu kalıba göre biçim verilerek yapılıyordu. Kelvin […]

Bazı görme bozukluklarını düzeltmek amacıyla gözün ön yüzeyine yerleştirilen mercek. 1887’de A. E. Fick tarafından bulunduysa da, 1930’lara kadar pek kullanılmamıştır. İlk kontakt lensler camdan yapılıyordu. 1938’den sonra plâstik lensler üretilmeye başladı. 1938’den 1940’ların sonlarına kadar olan dönemde, kontakt lens uygulamalarında önce gözün kalıbı alınıyor, sonra da lens bu kalıba göre biçim verilerek yapılıyordu.

Kelvin Tuohy 1948’de bir gözyaşı katmanı üstüne yerleştirilen ve gözde yalnız korneayı kaplayan ilk lensi üretti. Korneanın bombeliğini ölçen optik aygıtların geliştirilmesiyle, gözün kalıbını almaya gerek kalmadı. 1970’li yıllarda, su emici plâstik jelden, esnek yumuşak lensler yapılmaya başlandı. 1980’li yıllarda da uzun süre takılabilecek yumuşak lenslerle gaz geçirgen, sert lensler geliştirildi. Günümüzde yumuşak lensler kadar sert lensler de kullanılmaktadır.

Kontakt lensler yalnız kırılma kusurlarında (hipermetropluk gibi) değil, gözlükle ancak bir dereceye kadar düzeltilebilen bazı göz hastalıklarında da tedavi edici olabilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021