Gorgoda Nedir? Kimdir?

Konum

Yeryüzündeki bir noktanın, enlem ve boylamlar yardımıyla gösterilen yeridir. Konum, matematiksel konum ve özel konum olarak iki biçimde ifade edilir. Matematiksel konum, herhangi bir noktanın, paraleller ve meridyenler yardımıyla enlem ve boylamlarının belirtilmesidir. Örneğin, Türkiye’nin matematiksel konumu, 36°, 42° kuzey enlemleriyle 26°, 45° doğu boylamları arasında yer alır. Bir noktanın konumunun belirlenmesinde matematiksel konum tek […]

Yeryüzündeki bir noktanın, enlem ve boylamlar yardımıyla gösterilen yeridir. Konum, matematiksel konum ve özel konum olarak iki biçimde ifade edilir. Matematiksel konum, herhangi bir noktanın, paraleller ve meridyenler yardımıyla enlem ve boylamlarının belirtilmesidir. Örneğin, Türkiye’nin matematiksel konumu, 36°, 42° kuzey enlemleriyle 26°, 45° doğu boylamları arasında yer alır.

Bir noktanın konumunun belirlenmesinde matematiksel konum tek başına yeterli olmaz. Bunun yanında özel konumunun da belirlenmesi gerekir. Özel konum, bir noktanın dünyada hangi ana kara üzerinde bulunduğunu, çevresindeki denizleri ve komşu ülkelerini belirleyen konumudur. Örneğin, Türkiye’nin özel konumu belirtilirken üç tarafının denizlerle çevrili olduğu gösterilmelidir. Bunlar; kuzeyde Karadeniz, güneyde Akdeniz ve batıda Ege Denizi’dir. Ayrıca, Türkiye Akdeniz, Orta Doğu ve Avrupa uygarlıklarının kesiştiği yerde bulunur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021