Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kore Savaşı

23 Haziran 1950’de Kuzey Kore ordusunun Güney Kore topraklarına girmesiyle başlayan ve 27 Temmuz 1953’te sona eren savaş. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, bir yanda kapitalist üretim tarzını benimsemiş ülkelerin, öte yanda da komünist ülkelerin yer aldığı bir dünya ortaya çıkmıştı. İki blok arasında ciddi bir gerilim vardı ve kimi siyasi ve ekonomik gelişmeler de bu […]
Kore Savaşı
Kore Savaşı

23 Haziran 1950’de Kuzey Kore ordusunun Güney Kore topraklarına girmesiyle başlayan ve 27 Temmuz 1953’te sona eren savaş. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, bir yanda kapitalist üretim tarzını benimsemiş ülkelerin, öte yanda da komünist ülkelerin yer aldığı bir dünya ortaya çıkmıştı. İki blok arasında ciddi bir gerilim vardı ve kimi siyasi ve ekonomik gelişmeler de bu gerilimi zaman zaman artırıyordu. Bu dönemde ABD, Güney Kore’ye geniş çaplı askeri ve ekonomik yardım yapmaya başladı. Bu yardımlarla Güney Kore’nin ordusunu güçlendirdi. Bu gelişmelerden tedirgin olan Kuzey Kore 23 Haziran 1950’de ordusuyla sınırı geçerek Güney Kore topraklarına girdi. Bu olay üzerine önce ABD ve kısa bir süre sonra da başta Türkiye olmak üzere, Birleşmiş Milletler üyesi birçok ülkeden gelen birlikler Güney Kore saflarında savaşa girdiler. Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’yi savaşı başlatmakla suçladı. Daha sonra Kuzey Kore ordusuna, Çin birlikleri de katıldı.

Üç yıl süren kanlı savaştan geriye, iki milyonu sivil olmak üzere beş milyondan fazla ölü ve yerle bir edilmiş bir ülke kaldı. Sonunda 27 Temmuz 1953’te imzalanan antlaşmayla ateşkes sağlandı.

İki ülkenin birbirine güven duymayışı nedeniyle ilişkilerde yıllardan beri herhangi bir gelişme sağlanamadı. Kuzey ve Güney Kore’nin birleştirilmesi için çeşitli görüşmeler yapıldıysa da bu girişimlerden bugüne dek olumlu bir sonuç alınamadı.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022