Köroğlu Dağları

Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde yer alan sıradağlar. Kuzey Anadolu dağlarının batıdaki üç sırasından en içte olanıdır. Doğuda Osmancık’tan, batıda Bilecik yakınlarına kadar uzanır. Uzunluğu 400 km’dir. Köroğlu Dağları Kızılırmak’ın doğuya ve Sakarya Irmağı’nın da batıya doğru bir yay çizmesine neden olmuştur. Köroğlu Dağları, İskilip’in kuzeyinde Kös dağı, Kızılcahamam’ın kuzeyinde Işık Dağı, Bolu’nun güneydoğusunda Aladağ adıyla anılır.

Köroğlu Dağları’nın kuzey ve güney yamaçları farklı doğal bitki örtüsüne sahiptir. Kuzey yamaçlarında kayın ve bodur gürgen ormanları vardır. Yükseklere çıkıldıkça köknar ve sarıçam ormanları görülür. Güneye bakan kesimleri kuraklığa dayanaklı karaçam ormanlarıyla kaplıdır. Köroğlu Dağları’nın yüksek kesimlerinde bulunan yaylalarda hayvancılık yapılır.

Köroğlu Dağları’ndan kaynaklanan akarsuların çoğu Sakarya Irmağı ve kollarına ulaşır. Bunların en önemlisi Aladağ Suyu’dur. Aladağ Suyu, Sarıyar baraj gölüne dökülür.

Bolu kentinde kurulan ve Kartalkaya adıyla anılan kış sporları merkezi, Köroğlu Dağları’nın turizm açısından önemli olmasını sağlamıştır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir