Gorgoda Nedir? Kimdir?

Köstebek

Talpa europaea. Toprak altında oyduğu yuvalarda yaşayan, gözleri hemen hemen hiç görmeyen, derisinden kürk yapılan küçük bir hayvan, sokur, yer sıçanı. Avrasya ve Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde sık rastlanan köstebeklerin çoğu oldukça küçük ve yuvarlak gövdeli, bodur, kısa kuyruklu hayvanlardır. Çoğunun dış kulağı bulunmaz. En önemli silâhları, ön ayaklarındaki enli tırnaklarıdır. Beş parmaklı ön ayaklarındaki […]
KöstebekTalpa europaea. Toprak altında oyduğu yuvalarda yaşayan, gözleri hemen hemen hiç görmeyen, derisinden kürk yapılan küçük bir hayvan, sokur, yer sıçanı.

Avrasya ve Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde sık rastlanan köstebeklerin çoğu oldukça küçük ve yuvarlak gövdeli, bodur, kısa kuyruklu hayvanlardır. Çoğunun dış kulağı bulunmaz. En önemli silâhları, ön ayaklarındaki enli tırnaklarıdır. Beş parmaklı ön ayaklarındaki bu enli tırnaklarını bir kürek gibi kullanır ve toprak altına oydukları yuvalarda yaşarlar. Zamanlarının çoğunu tünel kazarak geçiren köstebekler, her gün kendi ağırlıkları kadar besin tüketirler. Besin maddeleri böcekler ve solucanlardır; ancak toprağı oyarken bitki köklerini de kestikleri için zararlı hayvanlardır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021