Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kramp

Kaslarda, şiddetli bir ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen kasılmalara kramp denir. Çoğunlukla yorgunluk, fazla terleme ve ishalden sonra görülür. Başlıca nedenleri arasında; bedendeki su kaybı, tuz kaybı, aşırı sıcak, fazla zorlama, açlık ve soğuk suda yüzmek gelir. Yaz aylarında spor yapanlarda, aşırı terlemeyle fazla tuz kaybı nedeniyle kramplar görülebilir. Bu nedenle sıcak havalarda […]

Kramp
Kramp

Kaslarda, şiddetli bir ağrı ile beraber istek dışı meydana gelen kasılmalara kramp denir. Çoğunlukla yorgunluk, fazla terleme ve ishalden sonra görülür. Başlıca nedenleri arasında; bedendeki su kaybı, tuz kaybı, aşırı sıcak, fazla zorlama, açlık ve soğuk suda yüzmek gelir. Yaz aylarında spor yapanlarda, aşırı terlemeyle fazla tuz kaybı nedeniyle kramplar görülebilir. Bu nedenle sıcak havalarda spor yapanlar düzenli sıvı ve tuz almaya dikkat etmelidir.

Kramp anında şiddetli müdahaleden kaçınmalı, ağrı uzun sürerse bölgenin üzerine nemli ve sıcak bir havlu örtülmelidir. Ayrıca tedavi için krampı oluşturan neden giderilmeye çalışılır (örneğin su ve tuz kaybı için ayran içilir). Atardamar hastalıkarından kaynaklanan kramplarda mutlaka bir doktora başvurmak gerekir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023