Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kripton

Atom numarası 36 olan element. Periyodik cetvelin VIII A grubunda yer alır. Simgesi Kr’dir. Dünya ve Mars atmosferi az miktarda kripton içerir. Nadir gazlardan biridir. Kripton molekülleri tek atomludur. Normal […]

Atom numarası 36 olan element. Periyodik cetvelin VIII A grubunda yer alır. Simgesi Kr’dir. Dünya ve Mars atmosferi az miktarda kripton içerir. Nadir gazlardan biridir.

Kripton molekülleri tek atomludur. Normal koşullarda kripton, renksiz, kokusuz ve çok pahalı bir gazdır. Kripton ticari olarak, sıvı havanın ayrımsal damıtılmasıyla çok az miktarda elde edilir. Havadan yaklaşık üç kat daha ağırdır. Soy gazlar gurubu üyeleri bileşik yapmamalarıyla bilinse de, kripton az da olsa kimyasal bileşik oluşturur. 1960 yılında kriptonun flüor ile etkileşerek oluşturduğu kripton diflüorür (KrF2) bileşiği bulunmuştur.

Kripton elektrik ampullerinin doldurulmasında ve çeşitli elektronik aygıtlarda kullanılır. Flüorasan lâmbalar bir argon ve kripton karışımıyla doldurulur. Ayrıca fotoğraf flâş lâmbalarında ve hava alanlarındaki yüksek enerjili lâmbalarda kullanılır. Kriptonun biyolojik bir rolü yoktur. Kripton gazı toksik değilse de, bedenin oksijen alımını engelleyerek boğulmaya neden olabilir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021