Küçük Prens

Antoine de Saint-Exupery (Antuan dö Sen Eksüperi)’nin yazdığı çocuk romanıdır. Roman, çocuk edebiyatının klâsikleri arasında yer alan bir başyapıttır.

Roman yayınlandıktan sonra olağanüstü bir ilgi görmüş, pek çok çocuğun ve yetişkinin okuduğu bir kitap olmuştur. Kitap hemen her dile çevrilmiş, her ülkede defalarca ve yüz binlerce basılmıştır. Romanın ilginç yanlarından birisi kitabın resimlerinin de yazarı tarafından yapılmış olmasıdır.

Roman, uzaydaki çok küçük bir gezegende yaşayan küçücük bir prensin gezegenini terk etmesiyle başlayan uzay yolculuğunu anlatır. Küçük Prens, uğradığı gezegenlerin çoğunda gereksiz işlerle uğraşan insanlarla tanışır. Büyüklerin ne anlamsız işlerle uğraştığını öğrenince şaşırır. Ama hepsinden bir şeyler öğrenir. Sonunda Dünya’ya gelir. Bir çöl ortasında, kaza yapmış uçağını onarmakla uğraşan bir pilotla tanışır. Arkadaşlıkları kısa sürede ilerler. Küçük Prens’in, herşeyi soran, sorusuna yanıt almadığı sürece susmayan, çelişkileri görüp merak eden, herşeyi önemseyen duygusal kişiliği pilotu çok etkiler. Küçük Prens, Dünya’da tanıştığı diğer varlıklardan da etkilenir. Özellikle tilkiden çok şey öğrenir. Karşısına çıkan yılan ise onun ölümü anlamındadır. Dünya’dan ayrılma zamanı geldiğinde pilot gözyaşlarını tutamaz.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir