Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kurban Bayramı

Müslümanların dini bayramlarından biri. Bu bayram, İbrahim peygamber ve oğlu İsmail’le ilgili bir efsaneye dayanır. Allah, İbrahim peygamberin kendisine bağlılığını sınamak için, oğlu İsmail’i kurban etmesini ister. İbrahim peygamber bu karara uyarak oğlunu kurban etmek için dağa götürür. Hz. İbrahim tam İsmail’i kurban edeceği anda, Allah ona bir koç yollar ve oğlunun yerine bu koçu […]
Kurban BayramıMüslümanların dini bayramlarından biri. Bu bayram, İbrahim peygamber ve oğlu İsmail’le ilgili bir efsaneye dayanır. Allah, İbrahim peygamberin kendisine bağlılığını sınamak için, oğlu İsmail’i kurban etmesini ister. İbrahim peygamber bu karara uyarak oğlunu kurban etmek için dağa götürür. Hz. İbrahim tam İsmail’i kurban edeceği anda, Allah ona bir koç yollar ve oğlunun yerine bu koçu kesmesini bildirir. Böylece hicri takvime göre her yıl Zilhicce ayının 10’uncu günü başlayan ve dört gün süren dönem, Kurban Bayramı olarak kutlanır.

Bayramın ilk üç gününde maddi durumu iyi olanlar koyun, keçi, sığır gibi hayvanları kurban ederler. Kurban etlerinin büyük bir bölümü yoksullara ve komşulara dağıtılır. Bayram sabahı kılınan bayram namazından sonra yakınların mezarları ziyaret edilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Dini Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Serdar dedi ki:

    Çok detaylı olmasada güzel, teşekkürler.
En son eklenen yazılar

Kim ne dedi?

Gorgoda © 2022