Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kuş Cenneti (Kuş Cenneti Milli Parkı)

Manyas gölü üzerinde bulunan Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir ili sınırları içindedir. Ülkemizdeki en zengin faunaya sahip olan parklardan biri olan Kuşcenneti Milli Parkı’na, Avrupa Konseyi Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Komitesi tarafından, A Sınıfı diploması verilmiştir. Kuş Cenneti Milli Parkı içerisinde 239 kuş türünün varlığı saptanmıştır. Bunlardan 66 tanesi düzenli olarak park içinde yaşamakta, […]

Manyas gölü üzerinde bulunan Kuş Cenneti Milli Parkı, Balıkesir ili sınırları içindedir. Ülkemizdeki en zengin faunaya sahip olan parklardan biri olan Kuşcenneti Milli Parkı’na, Avrupa Konseyi Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Komitesi tarafından, A Sınıfı diploması verilmiştir.

Kuş Cenneti Milli Parkı içerisinde 239 kuş türünün varlığı saptanmıştır. Bunlardan 66 tanesi düzenli olarak park içinde yaşamakta, 21 tanesi kuluçkaya yatmak için parka uğramakta, 174 tanesi de yalnızca göç sırasında parka uğramaktadır. Türkiye’nin kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle bazı yıllarda, parktaki kuş nüfusu üç milyona kadar çıkabilmektedir.

Milli Park içinde kuluçkaya yatan kuş türlerinden bazıları, karabatak, balaban, kaşıkçı kuşu, guguk kuşu, tepeli pelikan, baykuş, ağaçkakan ve balıkçıllardır. Kuşların kuluçkaya yatmak için bu bölgeyi seçmelerinin en önemli nedeni, balık yönünden zengin olan Manyas Gölü’nün, kuşlar için kolay ve bol besin sağlamasıdır. Manyas gölü denizden 8 m yukarıda ve 163 km2 büyüklüğündedir. Gölde 20’den fazla balık türü yaşar. Bunlardan karabalık, kızılkanat ve acıbalık türleri, kuşlar tarafından en çok avlananlardır. Milli Park içinde, çoğunlukla su kıyısı ve su içi bitkileri bulunur. Söğüt, ılgın, saz, kamış, kofa otu ve kandıra bunlardan başlıcalarıdır.

Park alanında geceleme ve konaklama yasaktır. Bununla birlikte Manyas gölü çevresindeki plânsız yapılaşma ve endüstrileşme, gölde yaşayan kuş türlerinin hızla azalmasına yol açmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021