"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kuş Gözlemciliği Kategoriler ve Kriterler

A1

Kategori:Nesli dünya ölçeğinde tehlike altındaki türler
Kriter: Alan, düzenli olarak kayda değer sayıda nesli tehlike altında olan kuş türlerinden barındırır.

A2

Kategori: Dar yayılım alanına sahip türler
Kriter : Alanda, üreme popülasyonları dağılımı bir Endemik Kuş Alanı (Endemic Bird Area – EBA) yada İkincil alan (Secondary Area – SA) oluşturan, dar yayılım alanına sahip kuş türlerinin önemli oranlarda bulunduğu bilinir yada tahmin edilir.

A3

Kategori:Yayılımı biyomlarda sınırlanmış türler topluluğu
Kriter:Alanda, popülasyonlarının büyük bir bölümünün yada tümünün dağılımı bir biyomda sınırlanmış kuş türlerinin önemli oranlarda barındığı bilinir ya da tahmin edilir.

A4(i)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, düzenli olarak, belirli dönemlerde topluluklar halinde bulunan bir ya da birkaç sukuşu türünün, biyocoğrafik popülasyonunun % 1’ini barındırır.

A4(ii)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, düzenli olarak, belirli dönemlerde topluluklar halinde bulunan bir ya da birkaç denizkuşu ya da karasal türlerin, global popülasyonunun % 1’ini barındırır.

A4(iii)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, düzenli olarak, bir ya da birkaç türden , 20.000 sukuşu bireyini ya da 10.000 denizkuşu çiftini barındırır.

A4(iv)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, göç sırasında toplu halde uçan göçmen türler için “göç geçidi” işlevini görmektedir.

B1(i)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, düzenli olarak, belirli dönemlerde topluluklar halinde bulunan bir ya da birkaç sukuşu türünün, göç yolu ya da bağımsız bir popülasyonunun % 1’ini barındırır.

B1(ii)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, düzenli olarak, belirli dönemlerde topluluklar halinde bulunan bir ya da birkaç denizkuşu türünün bağımsız bir popülasyonunun %1’ini barındırır.

B1(iii)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, düzenli olarak, belirli dönemlerde topluluklar halinde bulunan başka kuş türlerinin göç yolu ya da bağımsız popülasyonlarının % 1’ini barındırır.

B1(iv)

Kategori:Topluluklar
Kriter:Alan, ilk ve sonbahar göçleri sırasında, 5000’den fazla leylek ya da 3000’den fazla yırtıcı kuş, pelikan ya da leylek için “göç geçidi” işlevi görür.

B2

Kategori:Korunma türleri olumsuz olan türler
Kriter:Alan, Avrupa Ölçeğinde Korunmada Öncelikli (SPEC Kategori 1, 2, 3 – Korunma Durumu Olumsuz) ve önemli kuş alanları yaklaşımı korunmasına uygun olan bir tür için ülkedeki en önemli “n” alandan biridir.

B3

Kategori:Korunma durumları olumlu,ancak popülasyonları Avrupa’da yoğunlaşmış türler
Kriter:Alan, Avrupa Ölçeğinde Korunmada Öncelikli (SPEC Kategori 4 – Korunma Durumu Olumlu, ancak Avrupa’da yoğunlaşmış) ve önemli kuş alanları yaklaşımı korunmasına uygun olan bir tür için ülkedeki en önemli “n” alandan biridir.

Tek Yorum

  1. selim selim

    Bu işin kategorisi de mi varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 8 =

Başvuru Kaynakları