Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kuşburnu

Rosaceac (Gülgiller) familyasının Roba diease alt familyası kapsamına giren, çok yıllık bir bitki. Halk arasında yaban gülü, şillan, deligül, gülburnu, gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Kuvvetli bir kök yapısına sahiptir. Hem yüzeyde saçak kökleri, hem derinde 3 m’ye kadar inen kazık kökleri vardır. Kırmızı renkte ve yumuşak etli yapıdaki bu kökler boya sanayiinde de […]
KuşburnuRosaceac (Gülgiller) familyasının Roba diease alt familyası kapsamına giren, çok yıllık bir bitki. Halk arasında yaban gülü, şillan, deligül, gülburnu, gülelması olarak da bilinir. Çalı formundadır. Kuvvetli bir kök yapısına sahiptir. Hem yüzeyde saçak kökleri, hem derinde 3 m’ye kadar inen kazık kökleri vardır. Kırmızı renkte ve yumuşak etli yapıdaki bu kökler boya sanayiinde de kullanılır. Kuşburnunun gövdesi dikenli ve sağlam yapıdadır. Gövdeyle bütünlük gösteren dalları esnek ve genellikle dikenlidir. Yapraklar elips şeklinde, dişli, üç ve beş yaprakçıklıdır, mat yeşil renklidir. Çiçekleri beş taç yapraklı, beyaz ya da uçuk pembe renktedir. Kuşburnu meyvesi parlak kırmızı renkte, yumurtamsı ya da yuvarlak şekildedir.

Kuşburnu, içinde bulunan C vitamini sayesinde kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, bedenin hastalıklara karşı direncini artırıcı özellikler taşır. Bunların yanı sıra; basur, ülser gibi hastalıklara karşı da çok yararlıdır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022