Gorgoda Nedir? Kimdir?

Kutup Işıkları

Her iki yarı kürenin kutba yakın enlemlerinde, üst atmosferde gözlenen ışık olayı. Aurora da denir. Kutup ışıkları, güneş patlamaları sonucunda uzaya savrulan kozmik parçacıkların, dünyanın manyetik alanı tarafından tutulmasıyla oluşan parçacık kuşağının, dünyanın manyetik alanının giriş ve çıkış noktaları olan kutup bölgelerinden dünyaya girmesi sonucunda, atmosferin bu üst bölgesinde, hava molekülleriyle bu parçacık kuşağının etkileşmesi […]

Kutup IşıklarıHer iki yarı kürenin kutba yakın enlemlerinde, üst atmosferde gözlenen ışık olayı. Aurora da denir.

Kutup ışıkları, güneş patlamaları sonucunda uzaya savrulan kozmik parçacıkların, dünyanın manyetik alanı tarafından tutulmasıyla oluşan parçacık kuşağının, dünyanın manyetik alanının giriş ve çıkış noktaları olan kutup bölgelerinden dünyaya girmesi sonucunda, atmosferin bu üst bölgesinde, hava molekülleriyle bu parçacık kuşağının etkileşmesi sonucu oluşan ışınımlardır.

Temel ilke hava molekülleriyle etkileşen bu parçacıkların havada var olan azot, oksijen gibi gazları uyarmasıdır. Uyarılan bu atomların elektronları taban düzeylerine geri dönerlerken aldıkları enerjiye eşit enerjide bir ışınım yayarlar. Gözlenen ışınımların her biri farklı türde bir atoma ait olan kutup ışınımlarıdır. Yalnızca kutuplarda kutuplara yakın bölgelerde görülebilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. En son eklenen yazılar

  2. Kim ne dedi?

  3. Gorgoda © 2021