Gorgoda Nedir? Kimdir?

Lenf Sistemi

Lenf sıvısının, bir tabakalı hücrelerden oluşmuş damarlar içinde, bir yöne (organlardan kalbe doğru) akmasının sağlandığı kapalı sistem. Çeperdeki hücreler birbirlerine gevşek olarak bağlandığından, doku sıvıları bu damarların içine kolaylıkla geçebilir. Lenf sistemine giren sıvıların ve özellikle proteinlerin dokulardan hemen uzaklaştırılması gerekir. Tersi durumda dokular arasında sıvı miktarı artar. Lenf sıvısındaki protein miktarı her zaman kandan […]
Lenf sıvısının, bir tabakalı hücrelerden oluşmuş damarlar içinde, bir yöne (organlardan kalbe doğru) akmasının sağlandığı kapalı sistem. Çeperdeki hücreler birbirlerine gevşek olarak bağlandığından, doku sıvıları bu damarların içine kolaylıkla geçebilir. Lenf sistemine giren sıvıların ve özellikle proteinlerin dokulardan hemen uzaklaştırılması gerekir.

Tersi durumda dokular arasında sıvı miktarı artar. Lenf sıvısındaki protein miktarı her zaman kandan daha azdır. Lenf sistemi, doku sıvısı fazlasını ve proteinleri kana geri döndürmenin yanında başka işlevler de görür. Örneğin, bağırsaklarda emilen yağın büyük bir bölümü, kılcal kan damarlarından çok lenf damarları tarafından alınır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021