Gorgoda Nedir? Kimdir?

Lenfositler

Akyuvar popülasyonu içinde yer alan ve bedenin savunmasından sorumlu olan hücrelere verilen ad. İki ana gruba ayrılırlar. T lenfositler, hücresel bağışıklıktan sorumludur. Bedene giren yabancı cisim ve organizmaları tanıyarak ortadan kaldırırlar. B lenfositler de, humoral bağışıklıktan sorumludur. Antikor üreterek antijenlerin ortadan kaldırılmasını sağlarlar. AIDS hastalığında HIV virüsü lenfositleri parçaladığı için bedenin savunması azalarak ortadan kalkar. […]
Akyuvar popülasyonu içinde yer alan ve bedenin savunmasından sorumlu olan hücrelere verilen ad. İki ana gruba ayrılırlar. T lenfositler, hücresel bağışıklıktan sorumludur. Bedene giren yabancı cisim ve organizmaları tanıyarak ortadan kaldırırlar. B lenfositler de, humoral bağışıklıktan sorumludur. Antikor üreterek antijenlerin ortadan kaldırılmasını sağlarlar.

AIDS hastalığında HIV virüsü lenfositleri parçaladığı için bedenin savunması azalarak ortadan kalkar. Bu durumda bağışıklık sistemi ortadan kalktığı için en basit hastalıklar bile AIDS’li kişi için öldürücü duruma gelir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021