Gorgoda Nedir? Kimdir?

Leopar

Memeliler sınıfının kediler (Felidae) türüne ait bir büyük kedi türü. Leoparların uzun bir kuyruğu vardır. Genel olarak kuyrukları bedenlerinin uzunluğunun yarısından fazladır. Başları büyük ve yuvarlak, çeneleri ileri doğru çıkıktır. […]

LeoparMemeliler sınıfının kediler (Felidae) türüne ait bir büyük kedi türü. Leoparların uzun bir kuyruğu vardır. Genel olarak kuyrukları bedenlerinin uzunluğunun yarısından fazladır. Başları büyük ve yuvarlak, çeneleri ileri doğru çıkıktır. Boyunları kısa, bacakları orta yükseklikte ve kuvvetlidir. Postları canlı ve parlak renklerde, kırmızımsı sarı üzerine siyah beneklidir. Geniş yapraklı ağaçlarla kaplı ormanlarda, çalılıklar ve makiyle örtülü sarp kayalıklarda ya da büyük ve derin vadilerde yaşarlar.

Çok iyi tırmanır, hızlı koşar ve uzun sıçrarlar. Etçildirler. Besinlerini, geyikler, yaban keçileri, yaban domuzları, antiloplar, maymunlar ve başka küçük memeli hayvanlar oluşturur. Özellikle köpekleri avlamaya çok düşkündürler. Sıkıştırılmadıkları sürece insanlara saldırmazlar.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

    Gorgoda © 2021