Gorgoda Nedir? Kimdir?

Lidyalılar

Anadolu’nun batısında bulunan bugünkü Gediz ve Küçük Menderes ırmakları arasında kalan bölgeye Lidya, burada yaşayan halka da Lidyalılar denilmekteydi. Önceleri Hitit ve Frig egemenliğinde yaşayan Lidyalılar, M.Ö. 687’de bağımsız bir devlet olmuşlardır. Hint-Avrupa kökenli Lidyalıların başkenti Sart kentidir. Genel olarak kervan ticaretiyle uğraşmışlardır. Yasalarla ticareti güvence altına almışlar ve Milet kentinden Elâm’a, oradan Sus kentine […]
Lidyalılar
Lidyalılar

Anadolu’nun batısında bulunan bugünkü Gediz ve Küçük Menderes ırmakları arasında kalan bölgeye Lidya, burada yaşayan halka da Lidyalılar denilmekteydi. Önceleri Hitit ve Frig egemenliğinde yaşayan Lidyalılar, M.Ö. 687’de bağımsız bir devlet olmuşlardır. Hint-Avrupa kökenli Lidyalıların başkenti Sart kentidir.

Genel olarak kervan ticaretiyle uğraşmışlardır. Yasalarla ticareti güvence altına almışlar ve Milet kentinden Elâm’a, oradan Sus kentine kadar uzanan Ticaret Yolu’nu yapmışlardır. Para ilk kez M.Ö. 700 yıllarında Lidyalılar tarafından kullanılmıştır. Lidyalılar M.Ö. 546 yılında, Persler tarafından yıkılmıştır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021