Louisa May Alcott (1832-1888)

Louisa May Alcott

Louisa May Alcott

Louisa May Alcott Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia şehrinde 1832 yılında doğdu. Tanınmış bir Amerikan transandantalist düşünürü olan eğitimci Amos Bronson Alcott’un ve Abigail May Alcott (Abby May)’in kızı olarak dünyaya geldi. Yoksul bir ailenin dört kızından birisiydi. Ailesinin yardımı ve desteğiyle okumaı ve yazmayı çok sevdi böylece çok genç yaşta yazarlığa adım attı. İl yazısını 16 yaşlarında yazmıştı. Daha sonra yazı yazmaya devam etti, bu uğraşından hiç vaz geçmedi. En sonunda yazdığı yazılar yerel bir gazetede yayımlanmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı nedeniyle dikiş işleriyle uğraşırdı. Bu arada yazmaktan hiç vazgeçmedi. İlk kitabını Amerikanın iç savaşı sırasında yazdı. Şavaş zamanında göünllü olarak hemşirelik yapıyordu.

1868’de yayınlanan Küçük Kadınlar romanı muazzam bir edebi başarıyı yakalamasını sağladı ve ismini geçerliliği günümüzde de devam eden klasik eserler yazarları arasına soktu. Dört kızkardeşin (Meg, Jo, Beth and Amy) çocukluk yıllarını anlatan bu romanı ertesi yıl, aynı karakterlerin ailelerini kurmalarını ve çoluk çocuğa karışmalarını anlatan “İyi Eşler” izledi. 1871’de yayınladığı ve Jo’nun kocası ile birlikte bir okul kurmasını anlatan “Küçük Adamlar” ve 1886’da yayınlandığı “Jo’nun Çocukları” roman dizisini tamamladı. Aradaki dönemde yazdığı, “Eski Kafalı Kız” (1870), “Jo Teyze’nin Karalamaları” (1871’den 1879’a 6 cilt), “Sekiz Kuzen” ve devamı “Gül Açarken” (1876) ile geniş ve sadık bir okur kitlesi edindi.

Amerika iç savaşı sırasında gönüllü hemşirelik yapmasının bir sonucu olarak rahatsızlanmaya başladı. O yıllarda yapmış olduğu bu görev yüzünden civa zehirlenmesi etkisi altında kaldı. Louisa May Alcott 6 Mart 1888’de, 55 yaşında ve babasından iki gün sonra öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir